31 °C

Çiçek'ten pakette uzlaşmaya vurgu

Çiçek, Anayasa değişikliği konusunda uzlaşma aradıklarının altını çizdi

Çiçek'ten pakette uzlaşmaya vurgu

ANKARA- Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili olarak, "Gerçekten uzlaşma arıyoruz. Bundan kimsenin tereddütü olmamalıdır. 'Uzlaşmıyoruz, biz bu işte yokuz' diyenleri bile son ana kadar kapılarını çalmaya, fikirlerini, düşüncelerini almaya hazırız" dedi.

Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve AK Parti Ankara Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ile birlikte TOBB Başkanlığı'nda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret etti.

Çiçek, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, kamuoyunun bilgisine ve tartışmasına açtıkları anayasa taslağı metniyle ilgili dün TBMM'de temsil edilen partileri bilgilendirmeye çalıştıklarını söyledi.

Bugün de meslek örgütleri ile sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek çalışmayla ilgili bilgi verdiklerini ifade eden Çiçek, bu kapsamda ilk ziyaretlerini TOBB'a gerçekleştirdiklerini belirtti.

Çiçek, TOBB'un esas itibariyle seneler önce anayasanın değişmesi gerektiği konusunda en çok çaba gösteren, hemen her genel kurulunda bunu en önemli ve öncelikli konu olarak siyasetçilere ve kamuoyuna aktardıklarını söyledi.

Bakan Çiçek, "TOBB bunu sadece talep etmekle kalmamış, bu ihtiyacın ne kadar acil olduğunu dile getirerek, bu değişikliği yapacak olanlara yardımcı olmak anlamında bir taslak da hazırlamıştır" diye konuştu.

Çiçek, sözlerine şöyle devam etti:

"Dolayısıyla TOBB, en başından beri yeni bir anayasayı en çok arzu eden meslek örgütümüzdür. Tabiatıyla bizim de arzumuz yeni bir anayasadır. Değişmemesi gereken maddeler dışında maddelerin bir bütünlük içerisinde değiştirilmesini arzu ettik, bunu ifade etmeye çalıştık. Ancak bunu bu çerçevede yapma imkanı Türkiye'nin içinde bulunduğu şartlar itibariyle hiçbir zaman bulunamadı. Mecburen kısım kısım bu değişikliğin gerçekleştirilmesi gibi bir zaruriyetle karşı karşıya kalındı. Bugün de 23 maddelik, 3'de geçici 26 maddelik bir değişikliği kamuoyunun bilgisine ve tartışmasına, hiç şüphesiz siyasi partilerimizin, meslek örgütlerimizin teker teker vatandaşlarımızın, herkesin katkısına ihtiyaç duyarak, tartışmaya açmış bulunuyoruz. İnanıyoruz ki TOBB, geçmişte yapmış olduğu çalışmalardan da yola çıkarak bize bu manada katkılarını verecektir. Biz de bunları iyi niyetle değerlendirmeye, yapılacak bir çalışmada bunları dikkate almaya gayret edeceğiz"

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap