7 °C

Çin Başkonsolos Vekili Su: Türkiye ile ilişkilerimiz derinleşti

Eski İpek Yolu'nun canlandırılması için politika ve para iletişimi ile ulaşımın birbirine bağlanmasını gerektirdiğini vurgulayan Çin Başkonsolos Vekili Chen Su, Türkiye ile aralarındaki ilişkinin derinleştiğini ifade etti.

Çin Başkonsolos Vekili Su: Türkiye ile ilişkilerimiz derinleşti

İstanbul'daki Yön Radyo ile Çin'deki Sincan Halk Radyosu arasındaki yayın işbirliğinin 10'uncu yıl dönümündeki törende konuşan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolos Vekili Chen Su, ülkesi ile Türkiye arasındaki stratejik, ekonomik, siyasi ve kültürel gibi ilişkilerin derinleştiğini söyledi.

Su, İki radyonun 10 yıl önce stratejik işbirliğine giderek yaptıkları ortak yayınların halklar arasındaki işbirliği ve iletişime ve ilişkilerin stratejik düzeye taşınmasında çok önemli katkı sağladığını anlattı.

Çin ile Türkiye arasındaki stratejik ilişkilerin günümüzde geliştiğini, derinleşerek karşılıklı ikili görüşmelere yansıdığını belirten Su, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen ay Çin'de yapılan ‘Kuşak ve Yol' uluslararası işbirliği zirvesine katıldı ve Çin Cumhurbaşkanı Xe Jinping ile son 2 yılda 4'üncü görüşmeyi yaptı. Bu kadar sık görüşmeler iki ülke arasındaki yakın ilişkilerin yansımasıdır. İki ülkenin kapsamlı işbirliği  sağlam bir temel atıyor. Şu anda iki ülke kuşak ve yol insiyatifinin ortak koridor projesine bağlanması için büyük emek harcıyor" diye konuştu.

"İpek yolu canlandırılmalı"

Eski İpek Yolu'nun canlandırılması için politika ve  para iletişimi ile ulaşımın birbirine bağlanmasını gerektirdiğini vurgulayan Su, "Halklar arasındaki iletişimi, İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasının en önemli unsuru olarak görmemiz lazım. Sincan Halk Radyosu ile Yön Radyo, halkların yüreğinden gelen sesi doğru bir şekilde ifade edecek, halklar arasındaki iletişimi pekiştirecek ve ülkeler arasındaki işbirliğini güçlendirecek, böylece ortak istişare, gelişme ve kazanç niteliğindeki kuşak ve yol inisiyatifini yerine getireceklerdir" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.