Clinton muhaliflerle İstanbul'da görüşecek

ABD, Esad yönetimine yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor. Hillary Clinton haftasonu İstanbul'a gelecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi ve birliklerine karşı yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlandığı bildirildi.
9 Afrika ülkesini kapsayan turu kapsamında Gana ve Benin'i ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a eşlik eden üst düzey yetkililer, "Esad rejiminin yıkılmasını hızlandırmayı amaçlayan yeni yaptırımların çok yakında uygulamaya konacağını" söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkililer, bu yaptırımların halihazırda devam edenlere ek olarak uygulanacağını; kabine üyeleri, rejimi destekleyen İranlı kişiler ve kuruluşlar gibi Esad'in yakın çevresini hedefleyeceğini belirtti.

Clinton haftasonu İstanbul'da

Öte yandan Clinton, haftasonu İstanbul'a gelerek yetkililerle ve Suriyeli muhaliflerle biraraya gelecek.
Clinton'ın gündeminde Türk yetkililer ve Suriyeli muhaliflerle Esad'in ardından yaşanacak demokratik geçişte rehberlik edecek "ortak işlevsel bir tablo" oluşturulması bulunuyor.
Clinton'un, Suriye'den Türkiye'ye kaçan on binlerce Suriyeliye insanı yardımı artırarak 5,5 milyon dolarlık ek yardım paketini açıklaması da bekleniyor.
Suriye'de durumun giderek kötüleştiğine ve muhaliflerin gücünü artırdığına işaret eden yetkililer, Clinton'ın Türkiye'nin son gelişmeler sonrasındaki tutumunu öğrenmeye çalışacağını söyledi.
 

Bu konularda ilginizi çekebilir