3 °C

Çözüm sürecini destekliyoruz

IKBY Başkanı Barzani, "Çözüm sürecini tüm gücümüzle destekliyoruz ve destekleyeceğiz" dedi.

Çözüm sürecini destekliyoruz

DİYARBAKIR - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, savaşların denendiğini, kimse savaştan bir hayır görmediğini ifade ederek, "Benim tüm Kürt kardeşlerimden Türk kardeşlerimizden isteğim, barış projesinin desteklenmesidir. Barış için verilecek savaş zor bir savaştır. İnanın cesur bir insan olmazsa barış için savaş verilemez. Barış yolu ne kadar uzun olursa olsun ise savaşmaktan daha iyidir. Çözüm sürecini tüm gücümüzle destekliyoruz ve destekleyeceğiz. Barış için en önemli adım bu projeye başlamak ile oldu" dedi. 

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır Valiliğini ziyaretinin ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile otobüse binerek yaklaşık bin 300 tesisin açılışının yapılacağı Kantar Kavşağı'ndaki tören alanına geldi. Açılış töreninde ilk olarak IKBY Başkanı Barzani Diyarbakır halkına hitap etti. Konuşması aynı anda Türkçeye çevrilen Barzani, "Çözüm sürecini tüm gücümüzle destekliyoruz ve destekleyeceğiz" dedi. Yeni bir tarih oluşturmanın zamanın geldiğini belirten Barzani, "Artık zaman birbirimizi kabul etme, kardeşlik yöntemleriyle yaşamak zamanıdır" ifadesini kullandı. 

Başbakan Erdoğan’ın Erbil ziyareti sırasındaki sözlerine atıfta bulunan Barzani, bu ziyaret sonrasında sevinç içinde kaldığını anlattı. "Görüyorum ki bir Türk lider kardeşlik yolunu izliyor. Ortadoğu’da yaşayan insanların artık birlikte yaşama günü gelmiştir" diyen Barzani, birlikte yaşama yöntemleri ile halkların mutlu günlere götürüleceğini kaydetti. Savaşların denendiğini, kimse savaştan bir hayır görmediğini ifade eden Barzani, "Bir Türk gencin kanı, bir Kürt gencin eli ile dökülmesi ya da Kürt bir gencin kanının Kürt gencin kanını eliyle dökülmesinin artık günü kalmamıştır" dedi. 

Barış için ne kadar zaman gerekiyorsa bu zamanı verin

Barışın temelinin cesurca atıldığını kaydeden Barzani, Başbakan Erdoğan’a teşekkür ederek, "Benim tüm Kürt kardeşlerimden Türk kardeşlerimizden isteğim, barış projesinin desteklenmesidir. Barış için verilecek savaş zor bir savaştır. İnanın cesur bir insan olmazsa barış için savaş verilemez. Barış yolu ne kadar uzun olursa olsun ise savaşmaktan daha iyidir. Çözüm sürecini tüm gücümüzle destekliyoruz ve destekleyeceğiz. Barış için en önemli adım bu projeye başlamak ile oldu" diye konuştu. 
Herkesin 15-20 yıl önce böyle konuşmanın imkansız olduğunu bildiğini dile getiren Barzani, bugün gerçekleştirilen görüşmelerin kardeşliğin, birbirini anlamanın sonucu olduğunu kaydetti. Barış sürecinin sonuca varacağını ifade eden Barzani, barış için ne kadar zaman gerekiyorsa bu zamanın verilmesi gerektiğini ifade etti. Sözlerini Türkçe olarak tamamlayan Barzani, "Yaşasın Türk ve Kürtlerin kardeşliği, yaşasın barış, yaşasın özgürlük" dedi. 

Bugün temiz bir süte bir maya katıldı

Barzani’nin konuşmasının ardından kürsüye 37 yıldır yurtdışında yaşayan Şivan Perver ve İbrahim Tatlıses geldi. Perver, Türkçe ve Kürtçe olarak gerçekleştirdiği konuşmasına, "Bugün temiz bir süte bir maya katıldı. Bugün dostluğun gününü kutluyoruz, var olsunlar, sağ olsunlar. Ellerine sağlık bunun için emek veren bunu için yüreği çarpan, aklı çalışan herkese teşekkür ediyoruz" dedi. Farklılıkların artık yasaklanmayacağını ifade eden Perver, kendilerinin hep yasaklarla karşılaştıklarını ve Türkiye’den ayrılmak zorunda kaldığını anlattı. Perver, "Türkü, Kürdü, Çerkezi hepsi kardeştir. Bu ülke ne tarihler gördü. Şimdi yeni bir devir var. Bu dostluk, barış devri demokrasi devridir. Dünyaya düşen herkesin özgürce yaşamaya hakkı vardır. Bize emredin, gelelim yeter ki barış tutsun" dedi. 

perver_tatlises.jpg

Tatlıses: Erkek bir çocuğum olursa adını Barış koyacağım

İbrahim Tatlıses ise "Fark niye, ha Kürt, ha Türk, ha Laz, ha Çerkez fark niye?" sorusunu yönelterek, kim barışa hizmet verirse onun başı üzerinde yeri olduğunu ifade etti. Tatlıses, "Biz buruya ne şana ne şöhrete geldik, biz hepsine doyduk, biz barışa geldik. Buraya ayak bastıkları için bu güzel bayramı bize yaşattıkları için teşekkür ederiz. Barış için cesur adımlar gerekir buna da sahibiz. Erkek bir çocuğum olursa adını barış koyacağım" diye konuştu. 

Perver: Şimdi yeni bir devir

Perver, vatanı Türkiye ile Diyarbakır'ı çok sevdiğini söyledi. Perver, "Türkiye'nin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu barış gününün mimarı oldu. Sayın Başbakan büyük bir mayayı temiz süte kattı. Bu barış için emek veren, yüreği çarpan, bunun için aklı çalışan herkese teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

"Artık farklılıklar yasak edilmeyecek, biz hep yasaklarla karşılaştık ve yasaklar olduğu için ülkemizden ayrıldık" diyen Perver şunları söyledi:

"Kimileri hapishanelerde çürüdü, işkence gördü. Kimi bizim gibi kaçtı, yıllar sonra yavaş yavaş dönüyor. Umut ediyorum ki bundan böyle Kürtler, Türkler, Araplar, Lazlar ve Çerkezler kim bu vatanda varsa dostluk elini birbirine uzatsın, birbirini sevsin. Bu ülke ne tarihler gördü, ne devrimler geçirdi, biliyorsunuz. Akadlar, Sümerler, Persler, Abbasiler, Osmanlılar ve daha niceleri... Şimdi yeni bir devir. Bu devir de dostluk, barış ve demokrasi devridir. Bu ülkenin demokrasiye ihtiyacı var."

Dünyaya gelen her bir insanın özgürce yaşama hakkı bulunduğunu kaydeden Perver, "Kim olursa olsun, hangi dilden, hangi kültürden olursa olsun, asimilasyon bir insanlık suçudur, günahtır. Bundan sonra bu ülkede asimilasyon da olmayacak. İnsanlar özgürce, dostça, kardeşçe ve birlikte yaşayacak. Siz isteyin, biz gelelim. Yeter ki dostluk, kardeşlik, barış eli birbirini tutsun" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.