24 °C

Demirtaş: Erdoğan IŞİD üzülsün istemiyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, terör saldırısının yaşandığı Şanlıurfa'nın Suruç ilçesini ziyaret etti. Demirtaş ziyareti sonrasında açıklamalarda bulundu

Demirtaş: Erdoğan IŞİD üzülsün istemiyor

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 32 kişinin öldüğü terör saldırısının ardından Şanlıurfa'nın Suruç ilçesini ziyaret etti. Demirtaş yaptığı ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu. Her an başka saldırıların olabileceğini söyleyen Demirtaş, "Şimdi yine etrafımıza bir zulüm kalesi örmeye çalışıyorlar. Bu topraklar bir tek kimliğin malı mülkü değildir.  Bunlarda zerre kadar duygu kalmamış. Her an başka saldırılar olabilir. Bu halkın derdine çare bulmamız lazım. Biz buna hazırız." dedi.

Demirtaş'ın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

Bu katliamı bir kez daha lanetlemek için buradayız. Sizler burada bulunan bu topraklarda yaşayan siz değerli kardeşlerim, maalesef ki bu tür acılara yabancı değilsiniz, yabancı değiliz. Bütün tarihimiz buna benzer acılarla ölümlerle zulümlerle, katliamlarla, acılarla geçti. Bu topraklarda yaşayan bütün halklara, herkese hepimize dayatılan sadece ölüm oldu.

Her birimiz kendi ana vatanımızda kendi topraklarımızda öz yurdumuzda neredeyse yüzyıllardır köle muamelesi gördük. Başka amaçlar uğruna, kendi çıkarları uğruna, emperyal çıkarları uğruna, ekonomik çıkarları uğruna topraklarımızı yüzyıllardır zulüm mekanları haline getirdiler. Elbette bu yaşadığımız acı ilk değil.  

Dün burada patlatılan bomba bu halkın kalbinde patlatılmış ilk bomba değil. Korkumuz, kaygımız odur ki, son da olmayacaktır. Çünkü insanlık düşmanı, insani değerlerin düşmanı hep var oldu, var olmaya devam edecekler. 

Ve onlardan beslenenler, onları destekleyenler, küçük çıkarları uğruna insani değerleri satanlar, gencecik bedenleri paramparça edecek kadar vahşileşmiş olanları besleyenler hep var oldu var olacak. Ama bizi ayakta tutan şey, onlar var evet fakat direnenler de var, umut da var. Her zaman, her daim kardeşlik de var, yoldaşlık da var. Omuz omuza el ele durduğumuz bu topraklarda her zaman zulüm kaybetmiştir. Zalimlerin kaleleri her daim yıkılmıştır. Tarihte zulmüyle yüzyıllarca başarılı olan hiç kimse görülmemiştir. Halk eninde sonunda birleşmiş, omuz omuza el ele vermiş ve zulüm kaleleri yıkılmıştır.

"Her an başka saldırılar olabilir"

Şimdi yine etrafımıza bir zulüm kalesi örmeye çalışıyorlar. Bu topraklar bir tek kimliğin malı mülkü değildir. Bunlarda zerre kadar duygu kalmamış. Her an başka saldırılar olabilir. Bu halkın derdine çare bulmamız lazım. Biz buna hazırız. 80 milletvekiliyle Meclis'in olağanüstü toplanması için hazırız, 110 imza gerekiyor. Bakalım 30 milletvekili çıkacak mı? 

IŞİD'in zihniyeti tekçi zihniyetidir. 'Ya bana biat edeceksin ya da çoluk çocuk, yaşlı, genç, kadın demeden paramparça edeceğim seni' mesajını vermek istiyorlar. Bu tekçilik anlayışı siyasette hakimdir. Maalesef Türkiye siyasetinde de bize tekçilik anlayışı dayatılıyor. 'Ya tek din olacaksınız, ya tek dil olacaksınız, ya tek ırk olacaksınız, ya tek millet olacaksınız. Ya biat edeceksiniz ya da size bu topraklarda yaşam şansı tanımayacağız' diyorlar.

Bütün bu zulüm anlayışı karşısında çaresiz değiliz. Çare nedir derseniz, çare tıpkı buraya gelip yalnız değilsiniz ey Kobani'de direnenler, yalnız değilsiniz ey Suruç'ta direnenler' diyen gençlerin yaptığını yapacağız. Çare budur. Dayanışma göstereceğiz. Bir yanda insanları diri diri yakan, kadınları köle pazarında pazarlayan, kelle kesen bu anlayış varken bir yanda karınca kararınca yaptıkları yardım kampanyası ile topladıkları oyuncakları, kitapları gönül dolusu sevgiyle otobüslerle buraya getirip insani değerleri yüceltmeye çalışanlar var. İşte umut bunlardadır. 

Burada ölen, Kürt müdür, Türk müdür, Çerkez midir, Arap mıdır? Bakın bunun bir önemi yok. İnsandır insan... İnsani değerleriyle buraya selam getiren, buraya yoldaşlık mesajı getiren her insan bu topraklarda insanı yüceltmiştir.

"Başsağlığı bile dilemedi"

Bu hain saldırının üzerinden iki gün geçti. 32 insanımız öldü, Cumhurbaşkanı daha acılı ailelere bir başsağlığı bile dilemedi. Çünkü IŞİD üzülsün, kırılsın istemiyor. HDP'yi neredeyse terör örgütü ilan edecek. Neredeyse katliamın suçunu HDP'ye yükleyecek ama IŞİD'e tek bir operasyon yok. Bir yıl içinde 10 bin HDP'liyi içeri attınız samimiyseniz uyuyan IŞİD hücrelerine operasyon yapın. Çeşitli şehirlerde sivil toplum örgütü adı altında IŞİD'in askere alma şubesi gibi çalışan yapılar var bunlara operasyon yapın. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap