21 °C

Demirtaş seçim şarkısında saz çaldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) bugün düzenlediği toplantıyla adaylarını tanıttı

Demirtaş seçim şarkısında saz çaldı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'nin milletvekili adayları tanıtım toplantısındaki konuşmasında, aday yapma şansı bulamadıkları tüm aday adaylarına teşekkür ederek, "Bizler belki 550 aday arkadaşımızla bu salondayız ama biliyoruz ki bizi bu salona getiren yol, zorlu bir yoldu. Bizi bu salona taşıyan yolun her bir taşı büyük bedellerle, gözyaşıyla, emekle, canla döşendi" diye konuştu.

Hiçbir siyasi partinin salonda oluşan tabloya cesaret edemeyeceğini, oluşan resmi çizemeyeceğini savunan Demirtaş, şöyle devam etti:

"Türk ve Kürt'ün, Ermeni ve Çerkez'in omuz omuza vermesi, bizler bu ülkenin asli unsurları olarak, bu ülkeyi var eden, emeği ile alın teri ile ülkenin yükünü omuzlarında taşıyanlar olarak, farklılıklarımız  ile 'bizler HDP'yiz, bizler Meclis'e bu şekilde gideceğiz' demek büyük bir cesaret işidir. O nedenle sizleri, 550 adayımızı da kutluyorum. Hepinize hayırlı uğurlu olsun."

'Hiçbir siyasi parti düşmanımız değildir'

Demirtaş, seçim kampanyasında bir kez daha HDP'nin ne olduğunu çok iyi anlatmak zorunda olduklarını dile getirerek, şunları söyledi:

"Her şeyden önce unutulmasın ki 7 Haziran'da bir seçim olacak, seçime gidiyoruz, savaşa gitmiyoruz. Hiçbir siyasi parti düşmanımız değildir, tamamı bizim siyasi rakibimizdir. Hiçbir partinin adayı, bizim dışımızdaki partilerin hiçbirinin adayı, bizim düşmanımız değildir. Tamamıyla insani, dostani ilişkilerle bu seçim kampanyasını yürüteceğiz."

"Biz, fikirlerimizle varız. Biz, Türkiye'yi düze, düzlüğe, özgürlüğe, barışa çıkaracak projelerimizle varız" diyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ne kadar tahrik etmeye çalışırlarsa çalışsınlar siz, Türkiye'nin ana vekilleri, ana nehirleri olarak ille 7 Haziran'da o denize akmak için sabırla, sükunetle, ısrarla, kararlılıkla, Zaza ve Laz inadıyla çalışarak başaracaksınız, buna inanıyorum. Halklarımıza verdiğimiz sözler var. Büyük özlemlerimiz, hayallerimiz var. 10 yıllardır yürütülen mücadele gelenekleri, birikimleri, miraslarımız var. 7 Haziran akşamı sandıklar açıldığında Türkiye, artık barışa doğru yelken açmış olacak. Türkiye artık istikrara doğru yelken açmış olacak. Bütün kaygıları, korkuları giderecek bir seçim sonucu ortaya çıkaracağız, çünkü HDP'nin başarısı artık sadece HDP'nin başarısı değildir."

HDP'nin seçim şarkısında Demirtaş bağlama çaldı

Ankara’da milletvekilleri adaylarını tanıtan HDP, aynı zamanda seçimde kullanacağı seçim şarkısını da çaldı. Türkçe olarak çalınan ve Grup Bandista’nın yaptığı belirtilen, ’Bizler HDP, Biz’ler Meclise’ adlı seçim şarkısının girişinde, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bağlama çaldığı belirtildi. HDP için Mezopatamya Kültür Merkezi (MKM) tarafından Kürtçe hazırlanan ve aday tanıtımında küçük bir bölümü çalınan seçim şarkısının adının ise, ’Sesimiz ve rengimiz’ olduğu belirtildi. Bu şarkının tamamınında önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edildi.

Katıldığı bazı televizyon programlarında bağlama çalan ve türkü söyleyen  Demirtaş’ın HDP’nin hazırlayacağı seçim şarkılarına düet yapacağı söylenmiş, ancak Demirtaş, seçim şarkılarına düet yapmayacağını, sadece bağlama ile eşlik edeceğini ifade etmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap