15 °C

Devler İzmir'de buluşacak

"17. Orta ve Doğu Avrupa Rafineri ve Petrokimya Konferansı" 14-16 Ekim tarihleri arasında İzmir'de yapılacak

Devler İzmir'de buluşacak

İZMİR - Dünyanın rafineri ve petrokimya devlerinin İzmir'de buluşacağı bildirildi.  

SOCAR Türkiye'den yapılan açıklamada, "17. Orta ve Doğu Avrupa Rafineri ve Petrokimya Konferansı"nın 14-16 Ekim tarihleri arasında yapılacağı belirtildi.  

SOCAR Türkiye'nin ana sponsorluğunda yapılacak konferansın açılış konuşmasını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın yapacağı kaydedildi.  

Konferansa, aralarında Macaristan'ın petrol şirketi MOL'ün İcra Kurulu Başkanı Artur Thernesz, İtalya'nın enerji devi Eni S.p.A'nın Başkan Yardımcısı Giacomo Rispoli, Rafineri ve Petrokimya Endüstrisi (NIS) Danışmanı Ivan Soucek, STAR Rafinerisi Direktörü Robert Storey'in de aralarında bulunduğu 150'nin üzerinde üst düzey yönetici ve uzmanın katılmasının beklendiği ifade edildi. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen SOCAR Türkiye Başkanı (CEO) ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, rafineri-petrokimya entegrasyonun büyük önem taşıdığını kaydetti. Gelişmiş ülkelerin ortak özelliklerinin, bu entegrasyonu başarıyla hayata geçirmeleri olduğunu kaydeden Yavuz, "Petkim Yarımadası'nda inşası süren Star Rafinerisi projemiz, bu entegrasyonun dünyadaki özgün örneklerinden biri olacak. Yatırımlarımızla Avrupa'daki en önemli üretim üslerinden birini oluşturmak istiyoruz. İzmit-Yarımca'da ve İzmir-Aliağa'da 1970'li yıllarda devlet tarafından başarıyla gerçekleştirilen entegrasyon zinciri, bugün yeni halkalar eklenerek özel sektör mantığı ile yeniden hayat bulacak. 5.6 milyar dolar yatırım bedeli ile ülkemizin özel sektör eliyle yapılan ilk rafinerisi olma özelliğini taşıyan yatırımla İzmir'e böylesine önemli bir konferans getirdiğimiz için mutluyuz. Bu konferansla dünyada ilgili sektörlerin dikkatini İzmir'e çekmeyi hedefliyoruz. SOCAR Türkiye olarak bizler de misafirlerimizi Petkim Yarımadası'nı gezdirerek yatırımlarımızı tanıtma imkanı bulacağız" dedi. 

Socar Türkiye'nin 2008-2018 arasını kapsayan 10 yılda Petkim Yarımadası'na yapacağı yatırımların toplam büyüklüğünün 10 milyar dolara ulaşacağını kaydeden Kenan Yavuz, bu yatırımların Türk ekonomisinin en önemli sorunu olan cari açığı aşağıya çekmede stratejik önem taşıdığını vurguladı. 

Yavuz, şu bilgileri verdi: 

"Yatırım portföyümüz, 'Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik- Dağıtım' entegrasyon zincirini hayata geçirmeye odaklanmış durumda. Aliağa, mevcut durumundan en az üç kat fazla büyüme potansiyeline sahip. Ülkemiz kimya sanayisine çağ atlatacak yatırımlarımızla Türkiye'nin ilk Kimya Endüstri Parkı'nı Aliağa'ya kazandıracağız. Bu büyük vizyondan, öncelikle İzmir kamuoyunun haberdar olması gerekiyor. Konferansı İzmir'e bu nedenle davet ettik. Bu vesileyle de katılımcılara İzmir'i tanıtmaktan büyük mutluluk duyacağız. Yatırımlarımıza her kesimden destek görmek ise çalışma azmimizi artırıyor." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.