6 °C

Dışişleri'nden "IŞİD'le anlaşma" iddialarına sert yanıt

Dışişleri Bakanlığı, "Süleyman Şah Türbesi IŞİD'e veriliyor" başlığıyla Taraf Gazetesi'nin sürmanşetinde yer alan habere ilişkin bir açıklama yaptı

Dışişleri'nden "IŞİD'le anlaşma" iddialarına sert yanıt

İSTANBUL - Dışişleri Bakanlığı'ndan Taraf Gazetesi'nde yer alan IŞİD'in Musul Konsolosluğu’nda rehin alınan 49 personel karşılığında Türkiye’nin yurtdışındaki tek toprağı olan 928 yıllık Süleyman Şah Türbesi’ni istediği ve Hükümet'in bunu kabul ettiği yönündeki iddialara açıklama geldi.

Dışişleri'nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Bugün (21 Ağustos) bazı basın-yayın  organlarında Musul Başkonsolosluğumuz personelinin rehin alınması konusuetrafında ortaya atılan  asılsız iddialar büyük bir sorumsuzluk örneğidir. Ulusal güvenlik ve vatandaşlarımızın selameti gibi konuların istismarı hiç bir şekilde kabul edilebilecek ve basın özgürlüğü çerçevesinde ele alınabilecek bir davranış değildir.

Böylesine hassas bir konuda gazetecilik ve basın ahlakına uygun hareket edilmeli, mesnetsiz, spekülatif ve sorumsuzca yayınlarla kamuoyunun yanlış yönlendirilmesinden  özenle kaçınılmalıdır. Tüm basın-yayın kuruluşlarını bu konuda gereken duyarlılığı  göstermeye, kamuoyumuzu da bu tür yayınlara itibar etmemeye davet ediyoruz.

Musul Başkonsolosluğumuz personelinin en kısa zamanda sağ salim ülkemize dönmelerinin sağlanması için ilgili tüm kuruluşlarımız eşgüdüm halinde çalışmalarını sürdürmektedir.''

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.