Doğu'da kar, Güney'de bahar

Yurdun Doğu bölgelerinde yoğun kar yağışı ve don yaşanırken, Antalya'da vatandaşlar 20 dereceye ulaşan sıcak havanın tadını çıkardı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Türkiye'nin birçok yerinde soğuk ve yağışlı hava etkili olurken, Antalya'da yazdan kalma bir gün yaşandı. Aynı dakikalarda Ardahan'da kar topu oynanırken, Antalyalılar denize girdi ve güneşlendi.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 8 dereceyle Ardahan'da ölçüldü. Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkilileri, alçak basınç merkezi etkisinde olan bölgede havanın parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinde Kars, Ağrı, Iğdır ve Ardahan'ın aralıklı karla karışık sağanak ve kar yağışlı geçeceğini bildirdi. 

Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Ağrı, Bitlis ve Hakkari'de 2, Kars'ta 4, Erzincan'da 6, Erzurum'da 7, Ardahan'da 8 derece ölçüldü. Günün en yüksek hava sıcaklığının da Erzincan ve Van'da 6, Iğdır ve Muş'ta 5, Hakkari'de 4, Ağrı ve Bitlis'te 3, Erzurum'da 2, Kars ve Ardahan'da 1 derece olması tahmin ediliyor. 

Cıbıltepe Kayak Merkezinde 18 santimetreye ulaşan kar kalınlığı Konaklı Kayak Merkezi'nde 11, Palandöken Kayak Merkezi'nde 10, Ardahan'da 6, Kars'ta 3, Van'da 2 ve Erzurum'da 1 santimetre olarak ölçüldü. 

Bu arada Kars'ın Sarıkamış ilçesinde vatandaşlar, ev ve iş yerlerinin önünde biriken karları temizledi.  Kar yağışına hazırlıksız yakalanan ve araçlarının tekerlerine zincir takmayan sürücüler, kent merkezinde trafiği aksattı.  Soğuk ve yağışlı hava yaban hayatını da olumsuz etkiledi.  

Kar yağışına sevinen çocuklar kar topu oynayarak karın keyfini yaşadı. 

Antalya'da güneşli hava

Antalya'da ise güneşli ve sıcak havayı fırsat bilen vatandaşlar ve yabancı turistler, kasım ayında denize girdi, sahilde yürüyüş yapıp güneşlendi. 

Bu konularda ilginizi çekebilir