2 °C

Dolar haftaya düşüşle başladı

Gelişmekte olan piyasalarda, Fed sonrası iyimserliğin sürmesi dolar kurunu aşağı çekti.

Dolar haftaya düşüşle başladı

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) beklenen faiz artırımının ardından önümüzdeki dönemde artırımların kademeli devam edeceği beklentisi gelişmekte olan piyasalarda iyimser havaya neden olurken, TL tarafında yarınki PPK toplantısı bekleniyor.

Cuma günü piyasaların kapanış saatlerinde 2.9111/2.9125 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 2.9058/2.9071 seviyesinde bulunuyor.

Cuma günü aynı saatte 3.0339/3.0362 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.0327/3.0344, 3.1588/3.1605 seviyesinde olan euro/TL ise 3.1588/3.1598 seviyesinde hareket ediyor.

Fed'in yaklaşık 10 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği ilk faiz artırımının ardından, daha önceki açıklamalarında faiz tarafında bir adım atmak için Fed'i bekleyeceğine işaret eden TCMB'nin yarınki toplantısında koridorun alt bandı ile politika faizinde artırıma gitmesi bekleniyor.

Reuters'ın 16 kurum ile gerçekleştirdiği ankette beklentiler politika faizinde 50 baz puan, koridorun alt bandında 25-50 baz puan artışta yoğunlaşırken, 25 baz puanlık indirim bekleyen bir kurum haricinde bütün katılımcılar koridorun üst bandının ise sabit tutulmasını bekliyor. 

Bugüne kadar siyasi baskının da etkisiyle uygulanmak zorunda kalınan üstü kapalı faiz artışları nedeniyle TCMB'nin politika faizi ile piyasaya uygulanan faiz arasında uzun süredir belirgin bir fark var. TCMB'nin politika faizi yüzde 7.5 seviyesinde bulunurken, piyasaya sağladığı fonlamanın ortalama maliyeti ise yüzde 8.80 civarında. TCMB'nin söylemleri ve piyasa beklentisi bankanın politika faizini ortalama fonlama maliyetine yaklaştırarak daha sade bir politikaya geçmesi.

Destek Menkul Değerler'in notunda, "TCMB beklentisi ile geçen hafta gevşeme gözlemlediğimiz kurda yeni haftada faiz artırım beklentisi ile geri çekilmelerin devamını görebiliriz.

Dolar/TL'de 2.9050 seviyesi kritik destek noktası. Bu seviyenin aşağı yönlü geçilmesi ile satışlar 2.8935-2.8830 seviyelerine dek devam edebilir. Olası toparlanmalarda ise 2.9155 seviyesinin aşılması durumunda 2.9280-2.9155 dirençleri takip edilebilir" denildi. 

TCMB'den faiz artırım beklentisi geçen hafta TL'nin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışmasını sağlarken, Türkiye'nin son dönemde AB'ye  akınlaşması ve İsrail ile de ilişkilerin düzelmesi de bu olumlu seyre destek verdi.

Öte yandan gelişmekte olan piyasalara yön veren bir diğer unsur olan petrol fiyatları da gerilemeye devam ediyor. Brent petrolünün varil fiyatı rekor düzeylere yakın seyreden petrol üretimi ve ABD'deki faiz artışının ardından dolardaki değer artışının etkisiyle yüzde 2'ye yakın kayıpla 36.17 dolara kadar gerileyerek en son 2004 yılında görülen seviyelere indi. 

Ancak bir yandan da jeopolitik gelişmeler ve güneydoğuki operasyonlar izleniyor. Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçeleri ile Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devam eden operasyonlarda toplam 93 PKK'lının öldürüldüğünü; haftasonundaki operasyonlarda ise iki askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.