6 °C

Dört polis 'Berkin' için ifade verdi

Berkin Elvan soruşturmasında bugün dört çevik kuvvet polisi ifade verdi. İfade polislerden hiçbiri olayı üstlenmedi

Dört polis 'Berkin' için ifade verdi

İSTANBUL - Gezi Parkı eylemleri sırasında biber gazı fişeğiyle başından vurulan ve 269 günlük yaşam mücadelesinin ardından hayat gözlerini yuman Berkin Elvan soruşturmasında yeni bir gelişme yaşandı. Berkin Elvan soruşturması kapsamında bugün 4 çevik kuvvet polisinin daha ifadesi alındı.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Faruk Bildirici'nin olay günü olayın meydana geldiği bölgede görev yapan ve gaz silahı kullanma yetkisi olan polisleri ifadeye çağırması üzerine adliyeye gelen 4 çevik kuvvet polisinin de Berkin Elvan'ın başına gaz fişeği isabet ettiği yerde görev yapmadıklarını ileri sürdükleri öğrenildi.

-Polislerden Hasan P.'nin ifadesinde Berkin Elvan'ın yaralandığı bölgede kesinlikle görev almadığını, aslında öğretmen olduğunu ve gaz tüfeğini kullanmadığını ileri sürdüğü öğrenildi.

-Edinilen bilgiye göre polislerden Uğur Y. de görev yaptığı yer ile Berkin'in yaralandığı bölgenin farklı olduğunu, alt devre olduğu için kalkan tutma görevi verildiğini, gaz tüfeği kullanmadığını belirtti. 

-Bugun ifade veren diğer polis Yalçın Ş.'nin de olaylar sürdüğü sürece Okmeydanı'nda görev yapmadığıni ileri sürdüğü belirtildi. 

-Gaz tüfeği kullanma yetkisinin olduğunu ancak gezi olayları boyunca hiç kullanmadığını ileri sürdüğü belirtilen Mehmet A.Y.'nin olay günü hiçbir eyleme müdahalede bulunmadığını iddia ettiği öğrenildi.

(DHA)

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.