Dünya Kitap, en iyileri ödüllendirdi

18. kez düzenlenen Dünya Kitap Yılın En İyileri Ödülleri sahiplerini buldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Dünya Kitap Dergisi'nin geleneksel Dünya Kitap Ödülleri'nin 2010 yılı sonuçları, bu yıl 6. kez verilen Altın Sayfa Edebiyat Ödülü'nü kazananlar ve Dünya "ehlikeyf" Eki Gastronomi Ödülleri'nin ilk sahipleri belli oldu.

Dünya Kitap Ödülleri Seçici Kurulu toplantısında Erendiz Atasü, Günay Çetao Kızılırmak, Sabri Gürses ve Altın Kitaplar Yayınevi'ne ödül verilmesi kararlaştırıldı. 2005'te her yıl farklı bir daldaki kitaba verilmek üzere konan ve bu sene "Son 5 yılda yayınlanmış sinemamızı en çok zenginleştiren kitaplar" kategorisinde düzenlenen Altın Sayfa Ödülü ise Fikret Hakan'ın oldu. Ödül Seçici Kurulu, aynı dalda Lütfi Akad'ı da "Onur Ödülü"ne değer buldu.

Dünya "ehlikeyf" tarafından bu yıl ilk kez verilen "Yılın En İyi Gastronomi Kitabı" ödülü ise Artun Ünsal'ın oldu. Dünya "ehlikeyf" Gastronomi Ödülleri Seçici Kurulu, Musa Dağdeviren'e de "Emek Ödülü" verdi.

Telif Kitap Ödülü Erendiz Atasü'ye Dünya Kitap Dergisi tarafından 1993 yılından bu yana verilen Dünya Kitap Ödülleri'nden "Yılın Telif Kitabı Ödülü" için 2010 yılı

içinde "Ayın Telif Kitabı" olarak belirlenen 12 kitap arasından seçim yapıldı. Osman Saffet Arolat, Semih Gümüş, Doğan Hızlan, Selim İleri, Deniz Kavukçuoğlu, Yekta Kopan, İlknur Özdemir, Faruk Şüyün ve Dünya Temsilcisi'nden oluşan jüri, "Yılın Telif Kitabı" ödülünü; Erendiz Atasü'nün Everest Yayınları arasından çıkan "Hayatın En Mutlu An'ı" adlı yapıtına verdi.

Çeviri ödülünü iki kişi paylaştı

"Yılın Çeviri Kitabı" ödülünün sahipleri ise yıl içerisinde "Ayın Çeviri Kitabı" olarak seçilen 16 eser arasından belirlendi. Aynı seçici kurul, ödülü; Metis Yayınları tarafından basılan Andrey Platonov'un "Çevengur" kitabının çevirmeni Günay Çetao Kızılırmak ile İvan Aleksandroviç Gonçarov'un "Oblomov" adlı yapıtını dilimize kazandıran Sabri Gürses arasında paylaştırdı. "Yılın Yayınevi" de, aynı toplantıda, aynı seçici kurulca yapılan değerlendirme sonucunda Altın Kitaplar Yayınevi olarak belirlendi.

Sinemayı en çok zenginleştiren kitap

Dünya Kitap Dergisi tarafından bu yıl 6. kez verilen Altın Sayfa Edebiyat Ödülü'nün sahibi ise Fikret Hakan oldu. Her yıl farklı bir kategoride düzenlenen ve bu sene "son 5 yılda sinemamızı en çok zenginleştiren kitaba" verilen ödülün Burçak Evren, Ömür Gedik, Selim İleri, kurum temsilcisi Faruk Şüyün ve Feyzan E. Top'tan oluşan seçici kurulu, ödülü, Fikret Hakan'ın İnkılap Kitabevi tarafından basılan "Türk Sinema Tarihi" adlı yapıtına verdi. Aynı seçici kurul, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları‘nın okurlara sunduğu "Işıkla Karanlık Arasında" adlı yapıtın yazarı, sinemamızın büyük ustası Lütfi Akad'a da "Onur Ödülü" verilmesini kararlaştırdı.

"Susamlı Halkanın Tılsımı" en iyi gastronomi kitabı

Dünya "ehlikeyf"in bu yıl ilk kez verilen Gastronomi Ödülleri de sahiplerini buldu. Nedim Atilla, Ali Esad Göksel, Emrullah Gümüştaş, Gülhan Kara, Ahmet Örs, kurum temsilcisi Faruk Şüyün ve Mehmet Yaşin'den oluşan seçici kurul "Yılın En İyi Gastronomi Kitabı" olarak Artun Ünsal'ın Yapı Kredi Yayınları‘ndan çıkan "Susamlı Halkanın Tılsımı" adlı yapıtını belirledi. Aynı seçici kurul, Anadolu mutfaklarının tanıtılmasına yaptığı katkılardan dolayı ve Yemek - Kültür Dergisi için Musa Dağdeviren'e de "Emek Ödülü" verdi.

 

Etiketler