6 °C

E-ticaret yüzde 45 arttı

E-ticaret cirosu, yılın ilk çeyreğinde 4 milyar 843 milyon lira oldu.

E-ticaret yüzde 45 arttı

İSTANBUL - E-ticaret cirosu, ilk çeyrekte geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artarak, 4 milyar 843 milyon 500 bin liraya ulaştı.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2011 yılı ilk 3 aylık e-ticaret kullanım verilerini açıkladı.

BKM 2011 e-ticaret verilerine göre, Mart ayı sonu itibariyle yerli ve yabancı kredi kartları ile farklı elektronik ticaret sitelerinden yapılan harcamaların işlem adedi geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 40 artarak 28 milyon 96 bin 690 adedi buldu.

Dakikada 217 alışveriş

BKM verilerine göre e-ticaret sitelerinden 2011'in ilk üç ayı boyunca dakikada ortalama 217 adet işlem yapıldı.

Harcama cirosundaki artışın işlem adedinin üzerinde oluşu, bu yıl e-ticaret harcamalarında daha pahalı ürünler seçildiğini ortaya koyarken, 2011 yılı ilk üç aylık e-ticaret verilerine bakıldığında yapılan harcama başına düşen tutar ise 172 lira olarak gerçekleşti.

BKM verilerine göre, 2011 yılı ilk 3 ayında kredi kartları ile e-ticaret sitelerinden yapılan harcamalara bakıldığında ise hizmet sektörünün başı çektiği gözlendi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 96 artan hizmet sektörü cirosu 790 milyon liraya ulaştı. İşlem adedinde ise yüzde 63 artış gerçekleşti. Spor salonu, restoran gibi e-ticaret harcamalarını yaptığımız hizmet sektörü harcamaları ilk sırada geldi.

En çok havayollarında kullanılıyor

Havayolları yine e-ticaretin en çok yapıldığı sektörler arasında yer aldı. 2011 yılının ilk üç ayında e-ticaret üzerinden kredi kartlarıyla yapılan havayolu harcamaları, işlem başına ortalama 247 lira olarak kaydedildi.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Sertaç Özinal, konuyla ilgili açıklamasında, Türkiye'nin, dünyada en fazla internet kullanıcısına sahip ilk 15 ülke arasında yer aldığını belirterek, internet üzerinden alışveriş yapmanın, kişilere en iyi ürünü en iyi fiyata satın alma imkanı sağladığını da kaydetti.

Özinal, "Müşterilerin güvenlik konusunda bilinçlendirilmesi ve kart sahipleri için düzenlenen kampanyalar e-ticaret hacminin artışında olumlu etki yaratmaktadır. Ayrıca internet erişimine sahip olan kullanıcı sayısındaki artış, yeni firmaların e-ticaret yatırımı yapması, mevcut firmaların altyapılarındaki iyileştirmeler, tanıtım faaliyetlerindeki artış, internet alışverişindeki fiyat ve kolaylık avantajı e-ticaret hacminin gelecek dönemde daha da artmasını sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.