19 °C

Ekmeğe yüzde 15 zam bekleniyor

Fırıncılar, ramazandan sonra ekmeğe yüzde 10-15 oranında zammın gelebileceğini bildirdi.

Ekmeğe yüzde 15 zam bekleniyor

BURSA - Türkiye Fırıncılar Federasyonu, ekmek fiyatlarında yüzde 10-15 oranında zammın gündeme gelebileceğini açıklarken, Türkiye'nin 5 önemli büyük şehrin belediye ekmek fırınları zam yapmayı düşünmüyor.

Edinilen bilgiye göre, son dönemlerde un fiyatlarında ve diğer girdilerdeki artışları gerekçe gösteren fırıncılar, ramazandan sonra ekmeğe yüzde 10-15 oranında zammın gelebileceğini bildirdi.

Fırıncılar özellikle un fiyatlarındaki artışın önemli olduğunu vurgularken, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Adana büyükşehirlerinin yetkilileri, zamma yol açacak ölçüde önemli bir yükseliş olmadığını, bu yüzden de artışı düşünmediklerini bildirdiler.

İstanbul Halk Ekmek Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, Cebeci, Edirnekapı ve Cevizli'de olmak üzere 3 fabrikada günlük ortalama 1 milyon 700 bin ekmek ürettiklerini belirterek, "300 gram normal ekmek 40 kuruştan satılıyor. Bayramdan sonra ekmeğe zam yapmayı düşünmüyoruz" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankara Halk Ekmek Fabrikası A.Ş yetkilileri ise günde ortalama 1,5 milyon adet ekmek üretildiğini ve 300 gram ekmeğin 40 kuruştan satıldığını ifade ederek, bayramdan sonra ekmek fiyatlarının aynı kalacağını söylediler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de Kent Ekmek Fabrikası'nda günde 50-55 bin arasında ekmek çıktığını vurgulayarak, 300 gram ekmeğin 40 kuruştan satıldığını, ekmeğe zammın şu anda gündemlerinde olmadığını kaydettiler.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.