5 °C

Elektrikli Nissan Leaf, yılın otomobili ödülü aldı

Dünyada satın alınabilir fiyatlarla global anlamda pazarlanan ilk sıfır emisyonlu araç olan Leaf, Avrupa'da 2011 Yılın Otomobili Ödülü'ne değer görüldü.

Elektrikli Nissan Leaf, yılın otomobili ödülü aldı

İSTANBUL - Elektrikli Nissan Leaf, Avrupa'da 2011 Yılın Otomobili Ödülüne layık görüldü.

Nissan tarafından yapılan açıklamada, 23 Avrupa ülkesinden 57 önde gelen otomobil gazetecisinden oluşan jürinin, "dünyada satın alınabilir fiyatlarla" global anlamda pazarlanan ilk sıfır emisyonlu araç olan Leaf'i ödüle değer gördüğü belirtildi.

Leaf'in 40 rakibini geride bırakmayı başararak otomobil sektöründeki en önemli onurun sahibi olduğu dile getirilen açıklamada, yarışmanın 47 yıllık tarihinde ilk kez elektrikli bir aracın ödülü kazandığı bildirildi.

Yılın Otomobili Ödülünün Jüri Başkanı Hakan Matson, açıklamada yer verilen değerlendirmesinde, "Jüri Nissan Leaf'in elektrikli araçlar açısından yeni bir çığır açtığını gösterdi. Nissan Leaf birçok açıdan geleneksel araçlarla karşılaştırılabilecek ilk elektrikli araç" dedi.

Nissan Motor Co. Ltd. Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Ghosn da şunları ifade etti:

"Bu ödül öncü ve sıfır emisyonlu Nissan Leaf'in güvenlik, performans, genişlik ve yol tutuşu açısından geleneksel araçlarla rekabet edebileceğini gösteriyor. Ödül aynı zamanda Nissan'ın sürdürülebilir mobilite biçiminde tanımladığı ulaşımın geleceğine dair net bir vizyonu olan yenilikçi ve heyecanlı bir marka olarak duruşunu da tescilliyor."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.