8 °C

Erdoğan: Ruhani'nin ziyareti bir dönüm noktası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ruhani'nin ziyaretinin Tercihli Ticaret Anlaşması'nın genişletilmesi müzakerelerinde bir dönüm noktası teşkil edeceğini söyledi.

Erdoğan: Ruhani'nin ziyareti bir dönüm noktası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Çankaya Köşkü’nde düzenlenen İş Forumu’na katıldılar.

Erdoğan, İş Forumunda iki ülke arasındaki ticari faaliyetler hakkında açıklamalarda bulundu.

Ruhani'nin ziyaretinin Tercihli Ticaret Anlaşması'nın genişletilmesi müzakerelerinde bir dönüm noktası teşkil edeceğini vurgulayan Erdoğan, "Amerika'nın İran'a yaptırım kararının, bizi hedeflerimize ulaşmaktan alıkoymasını engellemek mecburiyetindeyiz." dedi. 

İran ile ikili ticaret hacminin 30 milyar dolar seviyesine yükseldiğini bildiren Erdoğan, 77 Türk firmasının İran'a yaklaşık 1,5 milyar dolar yatırım yaptığını aktararak İran yönetiminde bu firmalara destek olması talebinde bulundu. 

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Rusya, Ankara, Tahran'ın ardından şimdi dördüncü zirveyle yolculuğumuza devam edeceğiz. Çünkü bölgenin güvenliğini sağlamamız gerekiyor. Hiç kimsenin, yaptırımlar nedeniyle İran'la ekonomik ve ticari ilişkilerimizi sonlandıracağımızı düşünmemesi gerekir. Yapıcı çalışmalarımızın meyvelerini yakın zamanda almaya başlayacağımıza ve yaptırımları ilişkilerimizde fırsata çevireceğimize inancım tam. Siyasi ilişkilerimizin ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerle desteklenmesi her iki ülkenin de yararına olacaktır. İkili ilişkilerimizin tüm boyutlarının hak ettiği seviyeye ulaşması için Türkiye olarak üzerimize düşenleri yapmaya hazırız."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.