5 °C

Eski AK Partili vekilin iddiası: AKP'nin oyu düşecek

Bal, "Başbakan'ın meydanlarda kullandığı üslup ve ifadeler, siyasetin saygınlığına zarar vermekte, toplumu ayrıştırmakta ve kaosa doğru sürüklemektedir" dedi

Eski AK Partili vekilin iddiası: AKP'nin oyu düşecek

ANKARA - AK Parti'den ihraç edilmek üzereyken istifa eden Kütahya Bağımsız Milletvekili İdris Bal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazdığını, bunu basın toplantısı aracılığı ile ileteceğini ifade etti. 

Başbakan'ın özellikle son dönemlerde kullanmaya başladığı dil ve üslubun, toplumu kucaklamayıp aksine hızlı bir şekilde kutuplaştırdığını öne süren Bal, "Başbakan'ın meydanlarda kullandığı üslup ve ifadeler, siyasetin ve siyasetçinin saygınlığına zarar vermekte, toplumu derinden yaralamakta, ayrıştırmakta ve kaosa doğru sürüklemektedir" diye konuştu. Bal, şunları söyledi:

"Bir Başbakan olarak, kamuoyunda en fazla bilinen kişilerden biri olarak hal, tavır ve söylemlerinizle örnek olmanız gerekirken mesnetsiz iddialar, çelişkili ifadeler, ispatlanamayan ithamlarla ve hakaretlerle dolu ifadeleriniz konumunuza ve sizden beklenenlere uygun düşmemektedir.

Türkiye ve dünya kamuoyuna mal olan ve artık açığa kavuşturulması bir zaruret haline gelen ifadelerinizi size tekrar hatırlatmak ve bunların biran önce cevaplanmasını kamuoyu adına sizden talep ediyorum. Sizin de birçok yerde ifade ettiğiniz gibi, iddia eden, iddiasını ispat etmekle mükelleftir. Kamu vicdanının rahatlatılması adına bu iddiaları ispat etmenizi bekliyoruz."

Bal, Başbakan'ın bazı olaylarla ilgili sözlerinden örnekler vererek, "bu iddialarını ispatlamasını" istedi.

Bir soru üzerine, Bal, "Gerçek paralel yapı karşısında dik duramayanlar, acziyet gösterenler; suçlarını bastırmak, sulandırmak için dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde dilimizi, İstiklal Marşı'nı, Atatürk'ü, kültürümüzü seslendiren, temsil eden insanlara bu yakıştırmayı yaptılar" dedi.

19 Mart'ta olağanüstü toplantıda Genel Kurul'da bulunacağını bildiren Bal, bir başka soru üzerine, AKP'nin oyunu düşeceğini, "bunun doğal bir sonuç" olduğunu dile getirdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.