11 °C

FED, sabrı kaldırdı ama işsizlik ve enflasyon dedi!

FED, sabrı kaldırdı ama işsizlik ve enflasyon dedi!

Aydın Eroğlu - Stratejist - Finans Yazarı

Fed dün faizlere yine dokunmadı ama sabır kelimesini kaldırdı. Ancak bu kararın, FOMC'nin (Federal Açık Piyasa Komitesi) faiz artışına ne zaman başlanacağına karar verdiği anlamına gelmeyeceği kaydedilen bildiride, "Komite, faiz artışına iş gücü piyasasının daha fazla iyileşme gösterdiğinden ve enflasyonun yüzde 2 hedefine yaklaştığından emin olunduğunda başlanmasının uygun olacağını öngörüyor" ifadesine yer verildi!

Kısacası sabır kalkıp, faiz artışı için şart geldi. O da işsizlik ve enflasyon seviyeleri. Bunlarda beklenen seviyelere gelindiğinden emin olmadan faiz artışı yapılmaz, ya da yapılırsa çok düşük olacaktır iması yapıldı.

Dikkat ederseniz Yellen'in önceki sunumundan sonra faiz artışı konusunda enflasyon şartının koşulduğunu yazılarımda bir çok kez belirtmiştim. Yüzde 2 hedeflenen enflasyona ulaşmayı beklerlerken, düşen enerji fiyatları nedeniyle yüzde 1.7 olan ABD enflasyon seviyesinin yüzde 1.4'e düşmüş olmasının FED faiz artışını güçleştireceğine, bu nedenle asıl petrol fiyatlarının takip edilmesine dikkat çektiğimi biliyorsunuz. Yellen de bu şartlara dikkat çekmiş oldu. ABD petrolünün fiyatı şu an 43,45 dolar ile son dönemin en düşük seviyelerine inmiş durumda. Demek ki FED bir süre daha faiz artışına yeltenemeyecek. Ama FOMC üyeleri enerji fiyatlarındaki düşmenin enflasyonu düşürdüğüne dikkat çekse de, bu durumu geçici bulduklarını söylemişler.

Kısacası geçen haftaki "Borsalar Düştükçe Alımlar Yapılmalı!" ve Pazartesi günü paylaştığım "Zor Haftanın İyi Bitmesini Bekliyorum!" yazılarımdaki görüşlerimin gerçekleşmesini bekliyorum.

FED sabır kelimesini kaldırmış olsa da, yukarıda dikkat çektiğim şartlar nedeniyle faiz artışını Haziran sonrasına bırakabilir düşüncesi hakim olduğundan dolarda düşme yaşanıyor. Bunun karşı etkisi BIST'de yükseliş olarak görülecektir. BIST'in olası teknik dirençlerini ve hisseler için teknik öngörülerimi www.aydineroglu.com'daki destek-direnç Tablomuzda görebilirsiniz.

Artık bu haftanın son riski olarak geriye yarınki Fitch Türkiye açıklaması kaldı. Petrol fiyatlarının cari açığımızı olumlu etkilediği bu ortamda Fitch'in not indirimi riskini yok denecek kadar az görüyorum. Ama görünümü düşürme riski için aynı rahatlıkta değilim. Normalde o da yapılmaz derdim ama son iki ayda kendi kendimize yaşattıklarımıza bakarlarsa, içeride bir siyasi gerilim var diyerek, önümüzdeki seçim riskini de işleyerek görünümü düşürebilirler. Ama bunu da yapsalar etkisi aşırı olmaz görüşündeyim. Muhtemelen Fitch'in de yarın suya sabuna dokunmadan ama sert ifadelerle bazı uyarılar yaptığı bir değerlendirme paylaşmakla yetineceği görüşündeyim. BIST için bu yıl en büyük risk, seçim sonuçlarının siyasi bir değişim yaratması ihtimali olur. Onun dışında FED kaynaklı çok büyük bir riski bu yıl BIST için geçerli görmüyorum.  

Son söz bu hafta başladığımızdan daha iyi bitecek düşüncemi koruyorum.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.