12 °C

Fed sonrası gündem yeniden siyaset

Fed sonrası gündem yeniden siyaset

 

Volkan Onat / Finansinvest

Fed beklendiği üzere faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Ancak kararlar sonrasında Başkan Yellen’ın yaptığı açıklamalarda dikkat çeken nokta, olası bir faiz artırımının bu yıl içinde olabileceğini ifade etmesi oldu. Fed endişelerinin ötelenmesiyle beraber özellikle global piyasalarda olumlu bir seyir izleyebiliriz. Ancak, Avrupa tarafında Yunanistan konusu gündemi meşgul etmeyi sürdürecektir. Dolayısı ile bu konu ile ilgili gelebilecek açıklamaların yaratabileceği ani dalgalanmalara karşı dikkatli olunmalı. 

Yurtiçinde ise seçim sonrası yeni hükümete dair belirsizlikler sürüyor. Seçimlerin ertesinde yaşanan sert değer kayıplarının telafi edilmiş olmasına karşın mevcut konjonktür BIST’te yaşanan toparlanmanın kalıcı ve sağlıklı bir yükseliş olduğunu teyit edemiyor. Ancak önümüzdeki iki haftalık süreçte gerçekleşecek TBMM Başkanlık seçimi bir koalisyon hükümeti ya da bir azınlık hükümeti görüp görmeyeceğimize dair ışık tutabileceğinden siyaset gündeminin etkileri piyasamızda giderek artacaktır. Dolayısıyla Ağustos ayının ilk yarısına kadar uzanabilecek bu siyasi belirsizlik döneminde kur ve faizlerdeki seyrin de BIST üzerindeki etkileri devam edeceğinden trade pozisyonlarında temkinli olmalı ve defansif tercihler ön planda tutulmalı.

Önümüzdeki haftanın takvimine baktığımızda ise TCMB faiz kararı öne çıkıyor. TCMB’nin sıkı politikasını sürdürmesi beklenirken, TL faizlerde de aşağı yönlü hareketlerin sınırlı kaldığını izleyebiliriz. Yurtdışı tarafta ise Perşembe günü başlayacak AB Liderler Zirvesi ve Yunanistan’a dair yapılacak açıklamaları takip edeceğiz. Yoğun gündem altında volatilite de etkisini koruyacaktır.
 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap