9 °C

Firari savcı Kaplan tutuklandı

FETÖ'nün yargı yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında aranırken yaklaşık bir aylık firarın ardından teslim olan dönemin Balyoz Planı Davası'nın duruşma savcılarından Hüseyin Kaplan, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Firari savcı Kaplan tutuklandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen, İstanbul genelinde birçok hakim ve savcının tutuklandığı FETÖ/PDY'nin yargı yapılanmasına yönelik soruşturmada, hakkında gözaltı kararı verilmesinin ardından bulunamayan ve yaklaşık bir aydır firari olan şüpheli savcılardan Kaplan'ın, önceki gün Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne giderek teslim olduğu öğrenildi. 

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sabah saatlerinde getirilen ve soruşturma savcılığınca ifadesi alınan Kaplan, tutuklanması istemiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. 

Nöbetçi hakimlik, Kaplan'ın "FETÖ üyeliği" suçundan tutuklanmasına hükmetti.

Savcı Hüseyin Kaplan'ın birçok hakim ve savcının tutuklu bulunduğu Silivri 6 Nolu L Tipi Cezaevi'ne gönderildiği kaydedildi. 

Bu cezaevinde, 15 askeri hakim olmak üzere FETÖ üyeliğinden tutuklanan 315 hakim ve savcı tutuklu bulunuyor. 

15 Temmuz darbe girişiminden sonra HSYK tarafından açığa alınan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hakkında FETÖ üyeliğinden gözaltı kararı verilen savcılardan Kaplan, Balyoz Planı Davası duruşma savcılarındandı.

Öztürk'e mektup yazmıştı

Savcı Hüseyin Kaplan'ın ismi, yeğeniyle evli olduğu iş adamı Galip Özkürk'e yazdığı mektupla gündeme gelmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap