30 °C

Fransa, Euro Bölgesi parlamentosu önerdi

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Yunanistan’da yaşanan mali krizden ders alınarak, Euro Bölgesinde bir parlamento kurulmasını istedi.

Fransa, Euro Bölgesi parlamentosu önerdi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Yunanistan’da yaşanan mali krizden ders alınarak, Euro Bölgesinde bir parlamento kurulmasını istedi.

‘’14 Temmuz Ulusal Gün’’ kutlamaları nedeniyle televizyonların ortak yayınında halka hitap eden Hollande, Euro Bölgesi uyumunun güçlenmesi için "Euro bölgesi parlamentosu"nun yararlı olabileceğini bildirdi.

Hollande, ‘’Ben Euro Bölgesinde uyumun güçlenmesi için bir parlamento kurulmasını arzu ediyorum. Yunanistan’da olup bitene bir bakın. Doğal olarak meşru hükümet sorunları çözmeye çalışıyor ama bu konuda ulusların temsil edileceği güçlü bir parlamentoya da ihtiyaç bulunuyor’’ dedi.

'Peki dolar bölgesinde durum nasıl?'

Yunanistan krizi sırasında ABD Başkanı Barack Obama’nın tutumu karşısında üstü kapalı hayal kırıklığına uğradığını ima eden Hollande,‘’Beni kriz sırasında aradı,‘Euro Bölgesinde durum nasıl?’ diye sordu, ben de ona ‘’peki Dolar Bölgesinde durum nasıl?’ diye sorabilirdim’’ diyerek tepkisini dile getirdi.

Hollande, yeniden sorunlarla karşılaşmamak için Euro Bölgesi uyumunun güçlendirilmesi konusunda yeni kurumsal reformların gerekli olduğunu vurguladı.

Euro Bölgesi, liderleri, pazarı pazartesi gününe bağlayan gece 16 saatlik müzakere maratonunun ardından Yunanistan’a sıkı tasarruf önlemleri karşılığında, 86 milyar euro tutarındaki mali yardıma onay vermişti.

Yunanistan, bu yardım karşılığında KDV oranını ve emeklilik yaşını yükseltmek ve kamu harcamalarını azaltarak, özelleştirmeye ağırlık vermek zorunda kalacak.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap