Görüşmenin olması üzerinde çalışılıyor

Erdoğan nükleer zirve için yarın ABD'ye gidecek; Obama ile görüşmenin olması üzerinde çalışılıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirdiği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Amerika ziyaretinin detaylarına ilişkin bilgi verdi. 

Kalın, Amerika ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD Başkanı Barack Obama ile özel bir görüşmelerinin olup olmayacağı sorusu için "Cumhurbaşkanı'mızın Washington'a yaptığı ziyaret, ikili ziyaret değil; çok uluslu çok katılımlı bir zirve ziyaretidir. Bu tür zirvelerde program el verdiği ölçüde ikili ziyaretler yapılır. Bizim de planladığımız, bizden talep edilen, bizim talep ettiğimiz çeşitli görüşmeler olacak. Sayın Obama ile de böyle bir görüşmenin olması üzerinde şu anda çalışılıyor. Sürekli bu ilişkinin mahiyeti üzerine yapılan spekülasyonları kenara koyup resmi açıklamaları esas almakta fayda var" ifadelerini kullandı. 

Geçtiğimiz haftalarda yapılan çalışmalarda intihar saldırısı hazırlığı dahil bazı eylemlerin engellendiğini bildiren Kalın, 'Biz bugüne kadar 120 küsür ülkeden yaklaşık 37 bin kişiye ülkeye giriş yasağı koyduk. 3 binden fazla kişi ülkemizden sınır dışı edildi. Türkiye burada üzerine düşeni kararlı, kapsamlı bir şekilde yapmaktadır' açıklamasını yaptı.

Kalının konuşmasından satır başları;

- Mısır bakan düzeyinde İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesine katılacak, biz de memnuniyet duyacağımızı söyledik.

- Yeni anayasa ve başkanlık sistemi ile ilgili cumhurbaşkanı çerçeve çizen açıklamalar yaptı; hükümetin getireceği teklifi biz de takip edeceğiz.

'İnancımızda karşılığı yoktur'

- (Pakistan'daki terör saldırısı) Lahor'da meydana gelen saldırıyı üstlenen grubun amaçlarının orada kutlama yapan Hristiyanlar olduğu şeklindeki açıklamaya atıfla, bu terör saldırısını tekrar en sert şekilde kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Müslüman, Hristiyan, Sünni, Şii olsun veya hangi etnik, dini gruptan, mezhepten olursa olsun masum insanların böyle katledilmesi asla ve asla kabul edilemez. Hele bu din adına İslam adına yapılıyorsa, şunu herkesin bilmesi gerekir ki bunun ne bizim dinimizde ne inancımızda ne kültürümüzde hiçbir karşılığı yoktur. Bu olsa olsa barbarlıktır, ondan öte bir şey değildir.

'Bu ancak teröristleri sevindirir'

- (İsrail'in vatandaşlarına yönelik Türkiye ile ilgili uyarısı) Ülkeler zaman zaman bu tür saldırılar olduğunda çeşitli güvenlik değerlendirmeleri yaparlar, kısıtlı ve geçici olmak üzere bu tür seyahat uyarılarında bulunurlar. Burada teröristleri sevindirecek tarzda hayatı adeta askıya alan, kilitleyen tavırlardan tabii ki kaçınmak gerekir. Bu bütün ülkeler için geçerli. İsrail bağlamında söylemiyorum bunu. Genel olarak zaten terörün yapmak istediği şeylerden bir tanesi bu, hayatı askıya aldırmak, dondurmak, gündemi belirlemek. Buna izin vermemek lazım, bu ancak teröristleri sevindirir.

'Aşırı örgütlerin elini güçlendirir'

- Brüksel saldırısı ve bu tür saldırılardan sonra karşımıza sistematik olarak çıkan bir başka konu da Müslüman karşıtı duyguların tahrik edilmesi, siyasete alet edilmesi, İslamofobik söylemlerin güç kazanması. Bunu Brüksel saldırısından sonra yine gördük. Bu konularda siyasi liderlerin, dini liderlerin, toplum önderlerinin, basının, kanaat önderlerinin büyük bir siyasi sorumluluk içinde hareket etmesi gerekir çünkü Müslüman karşıtı söylemler sadece DAEŞ gibi, El Kaide gibi aşırı terör örgütlerinin elini güçlendirir, onlara malzeme sağlar.

Reza Zarrab açıklaması

- (Reza Zarrab'ın gözaltına alınması) Amerika'da bir yargıcın verdiği karardır, yürüyen bir süreçtir. Şu an bizim bununla ilgili farklı bir şey söylememiz uygun olmaz. Ne olacağını, hukuki bir süreç olması itibarıyla biz de buradan takip ediyoruz. Bize intikal eden doğrudan herhangi bir şey söz konusu değil.