16 °C

Göz tansiyonu hastalarına trabekton müjdesi

Göz tansiyonu hastalarına trabekton müjdesi

 

 

İSTANBUL - Glokom hastalığı, tüm dünyada yaklaşık 50 - 60 milyon insanı etkileyen, önde gelen körlük ve görme bozukluğu nedenlerindendir. Birçok kişi Glokom hastası olduğunun farkına varamadığından hastalık için "gözün sessiz hırsızı" tabiri kullanılmıştır. 40 yaş üzerinde görülme sıklığı artış gösteren hastalığın tedavisinde çok önemli bir etkiye sahip olan Trabektom cihazı, ilk kez Avrupagöz Merkezi'nde kullanılmaya başlandı.
 
Sabah belirginleşen baş ve göz çevresi ağrıları, zaman zaman bulanık görme, geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar belirmesi ve televizyon izlerken göz etrafında ağrı gibi şikayetleriniz mi var? Avrupagöz Göz Merkezi Medikal Direktörü Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, bu şikayetlerin ciddiye alınması gerektiği konusunda uyararak, belirtilerin görme kaybına neden olan sinsi hastalık Glokom'un habercisi olabileceğini söylüyor. Geleneksel glokom tedavisinde çoklu ilaç uygulamaları, ömür boyu kullanılacak göz damlaları, lazerler ve bazı ağır cerrahi ameliyatlar yapıldığını anlatan Prof. Dr. Doğan, ilk kez Avrupagöz Merkezi'nde kullanılmaya başlanan "Trabektom" cihazının hastalığın tedavisinde çok önemli etkiye sahip olduğunu kaydetti. 
 
Doğan, Trabektom cihazının diğer tedavi yöntemlerinden çok farklı olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi:
"Trabektom, gözün hastalığa karşı kendi doğal tedavi mekanizmalarını harekete geçirmesine yardımcı olmaktadır ve göz içi sıvısının dışa akımını kolaylaştırarak göz içi basıncını dengelemektedir. Bu hastaya zarar vermeyen girişim göz içi basıncını dengeleyerek optik sinir hasarı, görme alanı kaybı ve körlüğe karşı koruyucu olmaktadır. Trabektom, Glokom tedavisinde kullanılan FDA onaylı bir cihazdır. Trabektom cihazında kullanılan elektro-cerrahi uygulama ile gözün doğal dışa akım mekanizmaları harekete geçirilerek göz tansiyonuna karşı koruma sağlanmaktadır. Trabektom cihazı, 2004 yılından beri Amerika ve Avrupa'da onbinlerce glokom hastasına şifa olmuştur.  Trabektom'un en önemli üstünlüklerinden bazıları ise; gözün doğal drenaj yollarını onarması, katarakt ameliyatları ile birlikte kombine yapılabilmesi, düşük komplikasyon oranları, geleneksel cerrahi yöntemlerden daha etkin ve güvenilir olmasıdır." 
 
Bu cihazla hastalara 10 dakikalık bir işlem uygulandığını kaydeden Prof. Dr. Doğan, "Merkezi'mizin bir aydır sahip olduğu Trabektom cihazı, Türkiye'de bir devlet hastanesi dışında kullanılan tek cihazdır. Yaklaşık 40 bin Euro'luk bu cihaz çıplak gözle bakıldığında basit bir iğneye benzemektedir. Uygulamanın riskleri düşüktür, çoğunlukla komplikasyonsuz 10 dakikada gerçekleştirilebilir bir işlemdir.  Hastanın işlem sırasında uyutulması gerekmemektedir, genellikle lokal anestezi ile uygulanabilir. Yeni cerrahi yöntem ile göz içi basınç yüzde 30 kadar düşürülebilmektedir. Bu nedenle göz içi basıncının hafif-orta derecede düşürülmesi gereken hastalarda uygulama ideal sonuç vermektedir. Ancak göz basıncının çok yüksek olduğu hastalarda Trabektom uygun değildir. Bu tip vakalarda konjontivanın geniş açıldığı klasik yöntemin uygulanması gereklidir. Yaklaşık olarak Glokom hastalarının yarısı Trabektom uygulamasından yarar görebilir" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap