Hakan Fidan Başbakanlık'ta

AK Parti adaylığını geri çeken Hakan Fidan, çözüm süreci görüşmelerine yeniden MİT Müsteşarı olarak katıldı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Çözüm Süreci Kurulu Başbakan Davutoğlu'nun başkanlığında toplandı. Abdullah Öcalan’ın silah bırakma çağrısından sonra atılacak adımların değerlendirileceği kurula, yeniden MİT Müsteşarlığı’na dönen Hakan Fidan da katılıyor. 

Hükümet ve HDP heyetinin ortak açıklamasında Abdullah Öcalan’ın PKK’ya silahları bırakma çağrısı yapmasının ardından çözüm sürecinde kritik bir aşamaya daha gelindi. Ortak açıklamanın yapıldığı Dolmabahçe görüşmesi sonrasında hükümet ile HDP heyetleri arasında bir görüşme olmadı.

Ancak gündemde HDP heyetinin izleme heyeti  katılımıyla İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşmesi ve Öcalan’ın Nevruz’da yapacağı çağrının yönteminin belirlenmesi de var. HDP heyeti Öcalan’ın bu çağrıyı görüntülü yapmasını istiyor, hükümetten ise bu konuda henüz net bir yanıt gelmedi.

Hükümet gelinen bu son noktayı ve bundan sonra atılacak adımları Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında toplanacak Çözüm Süreci Kurulu’nda ele alacak. Toplantıya Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş ve Bülent Arınç katılıyor.

Milletvekili aday adaylığını geri çekmesinin ardından Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı’na geri dönen Hakan Fidan da toplantıya katılacak isimler arasında yer alıyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir