19 °C

Halkbank'ın karı 2 milyarı aştı

Banka, 2010 yılında net karını yüzde 23.3 artırdı.

Halkbank'ın karı 2 milyarı aştı

İSTANBUL - Halkbank, 2010 yılında net karını yüzde 23,3 artırarak 2 milyar 10 milyon liraya çıkardı.

Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın'ın 2010 yılına ilişkin finansal sonuçları değerlendirdiği ve 2011 hedeflerini aktardığı basın toplantısı öncesi verilen bilgiye göre, toplam kredilerde yüzde 30,6 büyüyen bankacılık sektörünün üzerinde artış kaydeden Halkbank, geçtiğimiz yıl toplam kredilerini önceki yıl sonuna göre yüzde 36,5 artırarak 57 milyar liraya yükseltti.

Bankanın 2009 yıl sonunda 60,7 milyar lira olan toplam aktifleri 2010 sonunda 72,9 milyar liraya yükseldi.

Halkbank geçtiğimiz yıl yüzde 23,3'lük artışla 2 milyar 10 milyon lira düzeyinde net kar elde etti.

Bankanın KOBİ kredilerini de içeren ticari kredileri 2010 yıl sonunda yüzde 31,3 oranında arttı. Bu artışla birlikte KOBİ kredilerinin bankanın nakdi kredileri içindeki payı yüzde 36'ya yükseldi.

Halkbank'ın uluslararası finans kuruluşlarından KOBİ'lere kredi olarak kullandırmak üzere sağladığı kaynak ise geçen yılın sonunda 1,7 milyar dolara ulaştı.

Geçtiğimiz yıl bireysel kredilerde yüzde 54'lük artış kaydeden bankanın bireysel kredilerinin nakdi kredi portföyü içindeki payı yüzde 26'ya yükseldi.

Bireysel kredilerdeki artışta tüketici ve konut kredileri başı çekti. Tüketici kredilerinde yüzde 59, konut kredilerinde yüzde 52'lik artış sağlandı.

Toplam krediler içindeki takipteki kredi oranını da düşüren banka, 2009 sonunda yüzde 4,9 olan takipteki kredi oranını 2010 yıl sonu itibariyle yüzde 3,8'e indirdi.

2010 yılında yüzde 30,5 oranında özkaynak karlılığına ulaşan banka, geçen yıl bin 830 kişiye istihdam yarattı.

Halkbank, Balkanlardan IK Bank'ı alıyor

2011 hedeflerini aktaran Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Makedonya'da IK Bank'ın devir alma işlemlerinin sonuçlanmasının eli kulağında olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Kredilerde yüzde 25'lik büyüme hedefliyoruz. Tahvil bono ihracını sektörün bazı oyuncuları yaptı. Piyasa koşulları uygun olursa biz de yapmayı düşünüyoruz. Makedonya'da IK Bank'ın devir alma işlemlerinin sonuçlanması eli kulağındadır. Her an için olabilir. Bu yıl 50 adet yeni şube açacağız. İstanbul'a gelme hususunda Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketimiz start verdi. 2000'li yılların teknolojisinden yararlanarak en kısa sürede İstanbul'a gelip Ankara-İstanbul arasındaki operasyon giderlerimizi asgari düzeye indireceğiz."

Aydın,  "Makedonya'da hem KOBİ'lerle çalışacağız, hem de bireysel yapacağız. İlk aşamada ilk 5'e, ikinci aşamada ilk 3'e girmeyi hedefliyoruz. İnsan kaynağımız ve Türkiye'deki deneyimimizi oraya taşıyacağız. Girdiğimiz ülkenin iyi bankalarından biri olacağız" dedi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap