9 °C

Havacılık fuarı yarın açılacak

Airex 2010'a 30 ülkeden 170'in üzerinde firma katılacak ve fuar 3 Ekim'e kadar gezilebilecek.

Havacılık fuarı yarın açılacak

İSTANBUL - 8. Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı (Airex 2010), İstanbul Atatürk Havalimanı Genel Havacılık apronunda yarın açılacak.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü desteğinde Türk Hava Yolları (THY), TAV Havalimanları Holding ve THY Teknik A.Ş. sponsorluğunda düzenlenen Airex 2010, katılımcı uçak sayısı bakımından dünyanın en büyük fuarları arısında yer alıyor.

Airex 2010'a 30 ülkeden 170'in üzerinde firma katılacak ve fuar 3 Ekim'e kadar gezilebilecek. Airex 2010, 40'ın üzerinde özel iş jeti, bölgesel ve uzun menzilli yolcu uçakları ve yeni nesil sportif hava araçlarını ziyaretçilerle buluşturacak.

THY'nin teşvikiyle bu yıl ilk kez fuara katılan küçük yerli üreticiler de dünya havacılık devleri ile sıcak temas kurma imkanı bulacak. Uçuş eğitim okulları ile üniversitelerin havacılıkla ilgili bölümleri de havacılığa gönül veren gençlerle bu fuar platformunda bir araya gelecek.

Airex 2010'da yolcu uçaklarından iş jetlerine, helikopterlerden hava ambulans araçlarına, sportif uçaklar ve ultralightlara kadar tüm hava araçları, uçak motorları, seyrüsefer ve uçuş kontrol sistemleri, simülatörler, yer, kargo, yolcu ve bagaj sistem ve ekipmanları, apron ve terminal sistemleri, havalimanı güvenlik ve entegrasyon sistemleri, havalimanı tasarım ve inşaatı, havalimanı ve terminal işletmecileri, havayolları, charter ve hava taksi işletmeleri, havacılık kulüp ve meslek kuruluşları yer alacak.

Airex 2010'un açılış töreni yarın saat 10.00'da yapılacak, ziyaretçiler ise aynı gün saat 12.00'de fuarı ziyaret edebilecek. Cuma ve Cumartesi günleri 10.00–19.00 saatleri arasında gezilebilecek fuar, 3 Ekim Pazar günü saat 15.00'te kapanacak.

Bu arada uçak üreticisi Airbus şirketi, dünyanın en büyük yolcu uçağı olan A380'i de ikinci kez İstanbul'a Airex 2010 fuarı için gönderecek. Daha önce 29 Ekim 2007 tarihinde tanıtım uçuşu için İstanbul'a gelen A380 uçağı, Atatürk Havalimanı Genel Havacılık apronuna park edecek. Uçak, havacılık geleneği ile itfaiye araçlarının su kemeri ile karşılanacak.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap