4 °C

Havalimanındaki patlamanın nedeni açıklandı

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda bir temizlik görevlisinin hayatını kaybetmesine yol açan patlamanın nedeninin havan mermisi atılması olduğu bildirildi.

Havalimanındaki patlamanın nedeni açıklandı

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın apronundaki patlamaya ilişkin yürütülen soruşturmada, havalimanına yaklaşık 2 kilometre mesafeden 4 havan mermisi atıldığının tespit edildiği bildirildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu'nca, 23 Aralık'ta meydana gelen patlamaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında incelemeler devam ediyor.

Saldırının ardından başlatılan inceleme çalışmalarının ilk sonucu 15 gün sonra açıklandı. 

Patlamanın ardından emniyet tarafından havalimanı ve çevresinde yapılan incelemelerde, Tuzla Orhanlı köyü ile havalimanı arasında kalan ormanlık alanda havan topunu sabit tutmaya yarayan çatal ayak bulundu.

2 kilometre mesafeden 4 havan mermisi atıldı

İncelemede, havalimanına yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan ormanlık alandan gece 02.15 sıralarında 4 havan mermisi atıldığı, aprona isabet eden havan mermilerinden 3'ünün birbirine yakın, birinin ise ayrı bir alana düştüğü tespit edildi.

Patlayan mermilerden dağılan şarapnel parçalarının çevredeki uçaklara ve temizlik görevlilerine isabet ettiği bildirildi.

Çatal ayak bulundu

Ormanlık alanda bırakılan çatal ayak üzerindeki incelemeler kapsamında ise savcılık, havan mermilerinin hedef gözetilerek atılıp atılmadığı ve bir terör örgütü ile bağlantısı olup olmadığına ilişkin çalışmalarını sürdürüyor.

1 işçi hayatı kaybetmişti

23 Aralık Çarşamba günü sabah saatlerinde meydana gelen patlama nedeniyle temizlik görevlilerinden Canan Çelik Burgucu ve Zehra Yamaç yaralanmış, Yamaç kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Kazada 3 uçak da hasar görmüştü. 

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.