15 °C

HDP: Heyetin genişlemesinde engel yok

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’la görüşen HDP heyeti, "Heyetimizin genişleyerek İmralı adasına gitmesi konusunda herhangi bir engel yok. Heyetimiz genişlemesi konusunda hükümet tarafından bize iletilen bir çekince yok" dedi

HDP: Heyetin genişlemesinde engel yok

ANKARA - Başbakan Vekili ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile bir araya geldi. 

Başbakanlık Merkez Bina'da basına kapalı gerçekleştirilen kabul, yaklaşık 1 saat sürdü.Akdoğan ile görüşen HDP Heyeti, bir saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

HDP Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den oluşan heyet Başbakanlık'ta gerçekleştirilen görüşmeden sonra görüşmenin verimli geçtiğini ifade ederek "Yapmış olduğumuz bu görüşmelerden sonra da heyetimizin İmralı Adası'nda Sayın Öcalan'la görüşmek üzere kısa bir süre içerisinde de bu toplantıyı gerçekleştirmek üzere gitmesi ile ilgili bazı beklentileri yine paylaştık. Onlar da gerek bu görüşmenin çerçevesi gerekse İmralı ziyareti ile ilgili konularda karşılıklı olarak ifade edilen çerçeveyi önemsediklerini ve bu doğrultuda kendi değerlendirmelerini yapacaklarını bizlere ifade ettiler" dedi.

Baluken, şöyle konuştu:

"Süreç devam ettiği sürece diyalog kanalarının açık tutulması, görüş alış verişi oldu. Görüşmelerin devam etmesi, sorun alanlarını giderecek konulara temas edilmesi konusunda görüş birliğine vardık. Müzakere sürecinin hızlandırılması ve hızla sonuca varılması için sürecin daha yapıcı bir tutumla yürütülmesi konusunda tespitler yapıldı. İmralı’ya gitme beklentimizi paylaştık. Gidiş takvimiyle ilgili net bir bilgi yok. Görüşmeleri sürdüreceğiz. İmralı’ya gidiş için herhangi bir engel yok.

"Kesintisiz olarak ziyaret sürecek"

Heyetimizin genişleyerek İmralı adasına gitmesi konusunda herhangi bir engel yok. Heyetimiz genişlemesi konusunda hükümet tarafından bize iletilen bir çekince yok. Kesintisiz olarak ziyaret sürecek. İzleme heyeti konusunda fikir alışverişi oldu. Müzakere süreci hızlanmalı."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap