13 °C

HDP'den İmralı açıklaması

İmralı ziyaretinin ardından HDP'den yapılan açıklamada, Öcalan'ın "En önemli realite sürecin yeni bir aşamaya gelmiş olmasıdır" dediği belirtildi

HDP'den İmralı açıklaması

ANKARA - HDP heyetinin, TCK'nın 125. maddesine göre "vatana ihanet" suçundan idam cezasına çarptırılan ve AB uyum yasaları ile idam cezası kaldırıldığı için İmralı'da ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan ile görüşmesinin ardından açıklama yapıldı.  

HDP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, heyetin Öcalan ile toplantısında süreçteki nihai durum ve güncel gelişmeler değerlendirildi.  

Öcalan'ın, "En önemli realite sürecin yeni bir aşamaya gelmiş olmasıdır. Gelinen noktada ciddi bir başlangıç için önemli bir umut vardı ve bu umut korunarak geliştirilmelidir" dediği belirtilen açıklamada, Öcalan'ın tarafları süreci provoke edecek tutumlardan kaçınmaya çağırdığı kaydedildi. 

Açıklamada, "Tarafların gerçek bir başlangıç için gerçekçi ve samimi önerilere ve bunun pratikleştirilmesine dönük yol ve yöntemlere yoğunlaşması gerektiğine işaret eden Öcalan, bir bütün olarak medya dünyasının demokratik bir cesaretle çok tarihi bir sürece girdiğimizin bilinç ve sorumluluğuyla yapıcı bir işlev üstlenmesinin önemine değindi" ifadeleri yer aldı. 

Öcalan'ın, Soma'da hayatını kaybeden işçilerin ailelerine taziye dileğini ilettiği de aktarıldı.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.