İlk kadın muhabir Vasfiye Özkoçak vefat etti

Türkiye'nin ilk kadın, polis-adliye muhabiri Vasfiye Özkoçak, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Türkiye 'nin ilk kadın polis-adliye muhabiri olan Vasfiye Özkoçak 91 yaşında hayata veda etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) resmi sitesinden başsağlığı mesajı yayınlandı. 

Vasfiye Özkoçak kimdir?

Türkiye’nin ilk kadın polis muhabiri Vasfiye Özkoçak, 1923’de Tokat Zile’de doğdu. 1948’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Enstitüsü’nü, 1952’de de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsü’nü bitiren ve aynı yıl Cumhuriyet gazetesinde çalışmaya başlayan Özkoçak, kısa sürede mesleğinde başarı göstererek İstihbarat Şefliğine yükseldi. Yazı İşleri Müdürlüğü teklifini kabul etmeyen Özkoçak, daha sonra kendi isteğiyle gazeteden ayrıldı. 1960 yılında Abdi İpekçi’nin çağrısı üzerine Milliyet gazetesine geçerek adliye muhabirliğinde bir ‘marka’ oldu. “Adliye Koridorları” yazı dizisiyle dikkat çeken Özkoçak, artık Babıali’nin “Vasfiye Ablası”ydı. 

Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şube Başkanlığı ve daha sonra Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Balotaj Kurulu Başkanlığı yapan ilk kadın olan Özkoçak, Türkiye’nin Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun ilk kadın muhabiri olarak hep ilklere imza attı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir