21 °C

İnternet andıcı yasal belge

İnternet andıcı davası kapsamında hakkında yakalama emri bulunan Korgeneral İsmail Hakkı Pekin mahkemece tutuklandı.

İnternet andıcı yasal belge

İSTANBUL - ''Kamuoyunu yönlendirme amaçlı internet siteleri'' davası kapsamında haklarında yakalama emri çıkarılan 14 sanık arasında bulunan ve Merkez  Komutanlığına teslim olan Korgeneral İsmail Hakkı Pekin Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne getirildi. İstanbul Merkez Komutanlığına ait bir araçla Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ne getirilen Pekin, burada bulunan jandarma asayiş noktasında bekletildi.

Pekin, ardından birinci ''Ergenekon'' davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin, duruşmaya öğle arası vermesi sırasında, mahkeme salonuna alındı. 

İnternet andıcı resmi belge

''Kamuoyunu yönlendirme amaçlı internet siteleri'' davası kapsamında tutuklanan Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, internet andıcı belgesinin, Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde hazırlanan yasal ve resmi belge olduğunu söyledi.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki duruşma salonunda, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin karşısına çıkan Pekin'in önce kimlik tespiti yapıldı.

Evli ve 2 çocuğu olduğunu, 5 bin 500 lira aylık geliri bulunduğunu, lojmanda oturduğunu söyleyen Pekin'e hakkında çıkarılan yakalama kararı okundu.

İddianame elden tebliğ edilen Pekin'e yasal hakları hatırlatılarak, yakalama kararına karşı beyanı alındı.

''Hayatım boyunca hukukun içinde kalmaya özen gösterdim. Bana atfedilen utanç verici, onur kırıcı, işlemediğim suçtan dolayı karşınızda bulunmaktan ıstırap duymaktayım'' diyen Pekin, ''İntenet andıcı belgesi, Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde hazırlanan yasal ve resmi belgedir. Askeri çalışma ve yazışma usullerine uygun yasal ve resmi bir belgedir. Onaylanmasına müteakip, uygulamaya emirle geçilen bir belgedir. Bu belgedeki benim parafımın bulunması koordine amaçlıdır'' şeklinde konuştu.

Pekin, kendisinin bu dokümanda, sadece terör örgütünü destekleyen internet sitelerinin takip edilmesi için parafı olduğunu belirterek, internet andıcı belgesinde isimleri bulunan 430 sitenin açık istihbarat amacı ile takip edildiğini ifade etti.

On yıldır yayın yaptığı iddia edilen sitelerin geçmişiyle ilgili bilgisinin olmadığını ifade eden Pekin, terör örgütüne destek verdiği için takip edilen siteler yüzünden müebbet hapis istemiyle yargılanmanın adil olmadığını dile getirdi.

İnternet Andıcı, belgesinin basında yer alması üzerine görevi gereği inceleme yaptırdığını söyleyen Pekin, söz konusu andıcın geçmişte yayın yapan sitelerle ilgisi bulunmadığını yeni kurulacak 4 site için hazırlandığını anlattı.

Pekin'e majör depresyon tanısı

Korgeneral Pekin'in avukatı Orhan Önder de ''Belgenin hazırlanmasında hiçbir ilgisi bulunmayan bir insan varsa o da müvekkilimdir. İsmail Hakkı Pekin, sadece belgenin altına koordinasyon amacıyla imza atmıştır. Sitelerin yayınlarıyla hiçbir alakası yoktur. Ne karar ne de icra makamındadır. İnternet andıcı denilen belgeyi, ilgili kişilerin parafını gördükten sonra paraflamıştır. Faaliyet kurumsal silsile içinde yürümüştür'' dedi.

Pekin'nin, majör depresyon tanısıyla psikiyatride yattığını belirten Önder, hayati bir hastalıkla mücadele eden bir oğlu, yine burnundan beslenen annesi olduğunu söyledi.

Savcı Mehmet Ali Pekgüzel de sanığın üzerine atılı suç mahiyeti, kuvvetli suç şüphesi ve delileri karartma gerekçesiyle tutuklanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, verilen aranın ardından kararı açıklayan Başkan Hasan Hüseyin Özese, sanığın üzerine atılı suç, delilleri karartma ve kuvvetli suç şüphesi bulunduğunu gerekçe göstererek, ''cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' ve ''terör örgütü yöneticisi olmak'' suçlarından tutuklanmasına hükmedildiğini açıkladı.

Tutuklama kararının yüzüne okunmasının ardından merkez komutanlığına bağlı subaylar tarafından cezaevine teslim edilmek üzere salondan çıkarılan Pekin, ''Ergenekon'' davasını izlemeye gelenler tarafından alkışlandı.

Mahkemenin yakalama emri çıkarttığı 14 sanıktan Pekin, birlikte ile emekli Orgeneral Hasan Iğsız'ın da aralarından bulunduğu 10 kişi tutuklanmış oldu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.