IŞİD davasında tutuklu kalmadı

IŞİD davasında aralarında Halis Bayancuk'un da bulunduğu 7 tutuklu sanığın tamamı tahliye edildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Terör örgütü IŞİD'in Türkiye'deki yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 7'si tutuklu 96 sanık hakkında açılan davanın bugün 4'üncü duruşması yapıldı. Sabah 10.00'da başlayan duruşmada ilk olarak ifadesi alınmayan sanıklar, ifade verdi.

Tutuklu tüm sanıklara tahliye

İfadelerin ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, ara kararını açıklayarak tutuklu sanıkların tahliyelerine karar verdi. Oy birliği ile verilen kararda, tutuklu sanıklar Halis Bayancuk, Cemil Aslan, Enes Yelgün, Erdal Yaşar, Mehmet Karlı ve Suriyeli Muhammed Mustafa Halli ile Asaad Khelifalkhadr'in savunmalarının alınmış olması, dosya kapsamı, mevcut delil durumu ve tutuklulukta geçen süre gerekçe gösterildi. Heyet, sanıklar hakkında yurtdışı yasağı ve haftada 3 gün imza atmak şartıyla adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verdi.

Dava dosyaları ayrıldı

Mahkeme heyeti ayrıca daha önce birleştirdiği dosyaların da ayrılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, bu dava dosyası ile birleşen Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 30 sanıklı dava dosyasıyla ilgili yeni bir değerlendirme yapıldığını belirterek, iki ayrı suç örgütüyle dava açıldığını ancak bunların birbirleriyle irtibatının bulunmadığı gerekçesiyle 30 sanıklı dosyanın bu dava dosyasından ayrılmasına hükmederek yargılamanın yeni esas üzerinden devam etmesine karar verdi. Duruşma Haziran ayına ertelendi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 315 sayfalık iddianamede, "DAEŞ terör örgütü içerisinde faaliyet gösterdiği değerlendirilen grubun, sözde mescitlerde dersler verdikleri şahısları çatışma bölgelerine gönderdiği, terör örgütünün adlarını kullanarak baskı, cebir, şiddet ve tehdit uyguladığı, örgüte eleman ve lojistik destek sağladığı, grup lideri şüpheli İlyas Aydın'ın sözde şeriat mahkemesinde, insanların öldürülmesi için karar verdiği" belirtildi.

İddianamede sanık İlyas Aydın'ın "Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapsi istendi. Halis Bayancuk'un da bulunduğu diğer tüm şüphelilerin ise "Örgüte üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi istendi. Öte yandan sahte pasaportla yakalanan tutuklu sanık Asaad Khelifalkhadr'ın da ayrıca "Resmi belgede sahtecilik" suçundan ise ayrıca 2 yıldan 5 yıla kadar hapsi talep ediliyor.