5 °C

İşler: İsrail ateşle oynuyor

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı kara harekatına ilişkin, "İsrail, ateşle oynuyor ve kendi sonunu da adım adım hazırlıyor maalesef" dedi

İşler: İsrail ateşle oynuyor

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, katıldığı canlı yayınında İsrail'in Gazze'ye karadan saldırısına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İsrail uzun süredir kara harekatının sinyallerini verdiğini belirten İşler, "İsrail havadan yağdırdığı bombalarla ölümlere yol açıyordu. İsrail pervazsız bir şekilde saldırılarını sürdürüyor ve bugün de kara harekatını başlattı. Yine onlarca, yüzlerce masum insanı uykusunda vuracak, sofrası başında vuracak. Özellikle de adeta kasıtlı olarak ramazan ayına bu saldırıları getirerek, en acı saldırıları, en büyük saldırıları maalesef Müslümanların mübarek ayı ramazanda yapıyor." 

"Kendi sonunu da adım adım hazırlıyor"

Yaşananları şiddetle kınadığını ve İsrail'in ateşle oynadığını dile getiren İşler, "Zulümle kimse abat olmamıştır, bu zulüm de elbet bir gün son bulacaktır. İsrail tekrar söylüyorum ateşle oynuyor ve kendi sonunu da adım adım hazırlıyor maalesef" diye konuştu.

"Uluslararası toplumun da çöktüğünü görüyoruz"

İşler, Uluslararası toplumun da bir an önce harekete geçmesi gerektiğinin altını çizerek, "Uluslararası toplumun da çöktüğünü görüyoruz. Birleşmiş Milletler (BM) düzeni de artık daha fazla gidemez. Bundan dolayı biz Türkiye olarak, özellikle Sayın Başbakanımız bugün de yine BM'nin yapısını eleştirdi. Eleştirmeye de devam edeceğiz. Bir an önce uluslararası toplumun kendine çekidüzen vermesi gerektiğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Batı dünyası, tamam duyarsız. İslam dünyası neden bu kadar duyarsız? Yaşananlara karşı Arap dünyası, İslam dünyasından niye tepki gelmiyor?" açıklamasının hatırlatılması üzerine İşler, şunları söyledi:

"İslam İşbirliği Teşkilatı olarak Cidde'de acil toplantı düzenlendi. Orada Türkiye'yi temsilen bulundum. Orada uluslararası topluma harekete geçme konusunda çağrıda bulunuldu. Birkaç ülke dışında bakan düzeyinde bir katılım olmadı. İslam dünyasının bu konuya ne kadar ilgisiz olduğunun bir göstergesi. Son yıllarda bölgede yaşanan olaylar, bazı ülkelerde yaşanan darbe girişimleri de İsrail'in önünü açmaya yönelikti. Şimdi İsrail de önü açıldığı için pervazsızca hareket etmeye devam ediyor. Bir yandan da Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek istiyor. Bu durumlarda normalleşmenin olmayacağını Sayın Başbakanımız çok net bir şekilde ifade ettiler."

İşler, yanlışa "yanlış" diyen yönetimlerin bölgede ve dünyada çok az olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

"İslam dünyası İsrail'in bu zulmüne göz yumuyor" 

"Sadece yüksek sesle Türkiye olarak yaşanan zulümleri kınıyoruz, mazlumların hakkını savunuyoruz. Aslında İsrail'e koştuğumuz 3 şarttan 3'üncüsü Gazze'deki abluka konusundaki şartımızı da bu ahlaki ve insani politikamızın doğal bir sonucu olarak görüyorum. Orada mazlum insanların kuşatma altında pek çok şeyden mahrum bırakılması kabul edilebilir bir durum değil. Maalesef İslam dünyası İsrail'in bu zulmüne göz yumuyor, kapıları kapatarak da adete çanak tutuyor."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.