6 °C

İstanbul otelleri gelirlerini katlıyor

PwC'nin araştırmasına göre İstanbul'daki otellerin oda başı gelirleri yüzde 19,5 artacak.

İstanbul otelleri gelirlerini katlıyor

İSTANBUL - İstanbul'daki oteller, oda başına gelirde Avrupa'daki rakiplerini yakalayacak.

Denetim, vergi ve danışmanlık şirketi PwC araştırmasına göre, İstanbul'un yıl sonunda oda başına gelirler sıralamasında yüzde 19,5'lik büyüme ile ilk onda yer alması bekleniyor.

PwC açıklamasına göre, araştırma Amsterdam, Barselona, Belfast, Berlin, Cenevre, Dublin, Edinburgh, Frankfurt, İstanbul, Londra, Madrid, Moskova, Paris, Roma, Stockholm, Viyana ve Zürih'in oluşturduğu 17 şehri kapsıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, bazı şehirlerde mevcut oda başına gelirlerinde yüzde 20 veya üzeri düşüşlerin yaşandığı 2008 ve 2009 yıllarındaki gerilemenin ardından, şehirlerin çoğunluğunda toparlanma görülüyor. 2011 yılı sonunda, mevcut oda başına gelirler bakımından, İstanbul'un yüzde 19,5 oranındaki büyüme ile ilk on şehir arasında başı çekmesi, onu Dublin, Amsterdam ve Barselona'nın izlemesini bekleniyor.

Rapora göre İstanbul dünya genelinde en hızlı büyüyen turizm merkezleri arasında ilk sırada yer alıyor. 2010 yılına göre yüzde 30'luk büyüme ile 2011 yılını 10.2 milyar dolarlık turizm geliri sağlanması bekleniyor.

Rapora göre İstanbul'da geçen yıl otellerin doluluk oranı yüzde 73,1 iken, bu sene tahmini yüzde 71,8, 2012'de de yüzde 74 doluluk oranı bekleniyor.

PwC Türkiye Denetim Hizmetleri Ortağı Adnan Akan, otelcilik sektöründe İstanbul'un gösterdiği büyümeyi şöyle değerlendirdi:

"İstanbul Avrupa'nın 2011'de en yüksek büyümeyi gösteren şehri. Potansiyeli açısından da İstanbul bir hayli öne çıkıyor. Bunun başlıca nedenleri arasında, otel odası arzının talebe göre henüz yeterli düzeyde olmaması, doğuya kayan dünya ekonomisinde İstanbul'un batı ve doğu arasında coğrafi bir merkez konumuna gelmesi, şehrin altyapısının iyileşmeye başlaması, THY'nin uçuş ağını genişletmesi sayesinde dünya ile daha bağlantılı hale gelmesi ve son yıllarda yoğun ve etkin tanıtım faaliyetleri sayılabilir. Doğru turizm politikaları uygulandığı sürece İstanbul'un bu konumunu güçlendirerek sürdüreceğini öngörüyoruz."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.