5 °C

İstanbul sele teslim

Marmara Bölgesi'nde etkili olan sağanak nedeniyle İstanbul'un bir çok noktası sele teslim oldu. Vatandaşlar zor anlar yaşıyor

İstanbul sele teslim

İSTANBUL - İstanbul'da sabah 09.00'da aniden başlayan gökgürültülü sağanak nedeniyle kısa sürede yollarda su birikintileri oluştu. Trafikteki araçlar yağmur nedeniyle güçlükle ilerleyebildi. Bazı ev ve işyerlerini de su bastı.

Sabah saatlerinde başlayan ve şiddetini atıran yağış İstanbul'da hayatı olumsuz etkiledi. Yağışların pazartesiye kadar süreceği bildirildi. Şiddetli yağış nedeniyle rögar kapakları taştı, caddelerde oluşan su birikintileri, vatandaşlara zor anlar yaşattı. 

Yağmurdan korunmak isteyen vatandaşların bazıları otobüs duraklarında beklerken, vapurdan inen yolcular da iskelelerde yoğunluk oluşturdu. 

dd-002.jpg

Bir saatte 60-70 kilogram yağış düştü 

Yerleşim alanlarında etkili olan sağanak Terkos, Sazlıdere, Alibey, Elmalı ve Ömerli su toplama havzalarına ciddi yağış bıraktı. 

Bölgesel başlayan yağış bir saatte metrekareye 60-70 kilogram yağış bıraktı. Bir saatte Sazlıdere'ye 70, Küçükçekmece'ye 60, İkitelli'ye 57, Beşiktaş'a 46, Bağcılar'a 43, Kadıköy'e 42, Eminönü'ne 37, Fatih'e 29, Eyüp'e 22 ve Şile'ye 20 kilogram yağış düştü. 

usk.jpg

Üsküdar meydanı sular altında kaldı 

Anadolu Yakası'nda etkili olan sağanak nedeniyle Üsküdar meydanı yine sular altında kaldı. Yoldaki su taşkınlığı adeta deniz ile karayı birleştirirken, sürücüler güçlükle ilerleyebildi. 

Sağanağın etkisiyle Kadıköy Kurbağalıdere'de su seviyesi yükseldi. Derenin Fikirtepe bölümünde meydana gelen toprak kayması dere kenarındaki doğalgaz borusunda gaz kaçağı oluşturdu. Durumun haber verilmesinin ardından olay yerine gelen İGDAŞ ekipleri, gaz kaçağını kesti. 

 Yağışa hazırlıksız yakalanan İstanbullular, zor anlar yaşadı. Kısa sürede yollarda su birikintileri oluşurken, bazı caddelerde meydana gelen sel, araçların zorlukla ilerlemesine neden oldu.  

Bazı ev ve iş yerlerinin bodrum katlarını su bastı, rögarlar taştı. Kentin bazı caddelerinde sel oluşurken, araçlar yollarda kaldı.  

Sağanak sırasında kentin bazı bölgelerinde elektrik kesintisi yaşanırken, telefon, uydu yayınlarında aksamalar oldu.  

Yağış devam edecek 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarısında halen İstanbul çevresinde devam eden yağışların, öğle saatlerinden sonra etki alanını arttırarak, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya'da kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış şeklinde devam etmesi beklendiği belirtildi.  

Uyarıda, vatandaşların ve yetkililerin, lokal su baskını, yerel dolu, kısa süreli kuvvetli rüzgar gibi oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olmaları istendi. 

İşyerlerini ve evleri su bastı

İstanbul, Beşiktaş'ta sabah saatlerinde başlayan yağmur hayatı olumsuz etkiledi, Ihlamurdere caddesi üzerindeki bazı işyerleri ve evleri su bastı. Cadde üzerinde biriken su yaya ve araç geçişlerini engelledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.