9 °C

İstanbul'a kar ne zaman yağacak?

Meteoroloji Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Ahmet Köse, "Şu an itibarıyla yakın bir tarihte İstanbul'un kar yağışı alması beklenmiyor, 15-20 Ocak 2015'den itibaren İstanbul kar yağışı alacak" dedi.

İstanbul'a kar ne zaman yağacak?

Meteoroloji Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Ahmet Köse, İstanbul'a ne zaman kar yağacağını açıkladı.

İstanbul'un kışının genellikle ocak ortasında başladığını ifade eden  Köse, "Şu an itibarıyla yakın bir tarihte İstanbul'un kar yağışı alması  beklenmiyor, 15-20 Ocak 2015'den itibaren İstanbul kar yağışı alacak. Geçtiğimiz  yıllarda bu tarihlerde bir günlük kar yağışı alıyorduk. Bu sene bizi teğet geçti.  Kartepe, Kartalkaya o tarafların tamamı aldı ama İstanbul'u teğet geçti. 28  Aralık'ta yine bir soğuk hava dalgası var, yine yağışlar görülecek. İstanbul  klasik kış yağışlarını yağmur şeklinde alacak." ifadelerini kullandı.

El Nino etkisi:

Köse, bu yıl El Nino'nun etkisiyle deniz suyu sıcaklığının hala yüksek  olduğuna dikkati çekerek, "Bunun en büyük ispatı da hafta sonu yurdumuzun bir  tarafında kar yağışları olurken, Antalya'da insanlar denize giriyor. Neden? Çünkü  deniz suyu sıcaklığı 20 derece, hava sıcaklığı 20 dereceydi. Dolayısıyla denizin  soğuması lazım. Denizin soğuması da ocağın sonlarını bulacaktır" diye konuştu.

Aralık ayı normalin çok altında kaldı

Aralık ayına kadar İstanbul başta olmak üzere yurt genelinde mevsim  normallerinin üzerinde yağış gerçekleştiğine dikkati çeken Köse, şöyle devam  etti:

"Ama aralık ayı maalesef normalin çok altında kaldı. Aralık ayı  yurdumuzda en fazla yağış alan aydır ama sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde,  yağış ise altında kaldı. Bu durum da barajların seviyesini, aralık ayında  yükseliyor gibi gözükse de esasında biraz sekteye uğrattı. O yüzden  vatandaşlarımız yine su tasarrufuna devam etmeli çünkü barajları yağışlar kış  boyunca yağsa bile tamamen dolduramıyoruz, buna dikkat etsinler."

Köse, yurdun doğu kesimlerinde kar yağışlarının devam edeceğine  değinerek, 4-5 gün yurt genelinde yağış olmayacağını ama 27 Aralık'tan sonra yurt  genelinin yeniden yağışlı bir hava akımının etkisi altına gireceğini dile  getirdi.

22 Aralık - 30 Ocak tarihleri arasına dikkat!

Köse, atalarımızın kışın başlangıcı olarak "22 Aralık" tarihini  gördüklerini anımsatarak, bu tarihe de "erbain" isminin verildiğini anlattı.

Erbainin 22 Aralık'ta başlayıp 30 Ocak tarihine kadar sürdüğünü  belirten Köse, "İlk 40 güne erbain deniyor. 30 Ocak'ta başlayıp 21 Mart'a kadar  süren zamana ise 'hamsin' adı veriliyor. Erbaini tehlikeli bulurmuş atalarımız.  Sonbahardan kışa girerken havalarda keskin düşüşler, artışlar olduğu ve insanları  direkt hasta ettiği için atalarımız bu süreci tehlikeli görmüşlerdir" diye  konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.