8 °C

İstanbul'da kar başladı, okullar tatil!

İstanbul'da beklenen kar yağışı akşam saatlerinde kendisini hissettirmeye başladı. Kar yağışı nedeniyle kent genelinde okullara 1 gün ara verildi.

İstanbul'da kar başladı, okullar tatil!

İstanbul'da akşam saatlerinde beklenen kar yağışı başladı. Kar yağışı sebebiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi alarm durumuna geçerken şehirde ilk ve orta düzeyde okullara bir gün ara verildi.

234234-b-001.jpg

Okullar pazartesi tatil

İstanbul'da  ilk ve orta dereceli okullar yoğun kar yağışı nedeniyle pazartesi günü tatil edildi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin twitter üzerinden, 'ilimizde başlayan kar yağışının öğleden sonra etkisini artırarak sürdümesi beklendiğinden eğitim ve öğretime bir gün süreyle ara verilmiştir.' açıklamasında bulundu.

3423423,.jpg

Valilik'ten sürücülere uyarı

İstanbul Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada "Yağışın aralıklarla salı akşamına kadar yerel olarak etkili olacağı tahmin edilmektedir. Rüzgarın güneyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde esmesi ve sıcaklığın pazartesi günü hissedilir derecede azalarak sıfır dereceye kadar düşmesi beklenmektedir" ifadeleri kullanıldı.    

Açıklamada, vatandaşların zorunlu olmadıkça özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, araçlarıyla yola çıkan vatandaşların mutlaka kar lastiği, zincir, takoz ve çekme halatı kullanmaları, bulundurmaları, araçlarının teknik yönden gerekli kontrollerini yaptırmaları, trafik kuralları, işaret ve işaretçilerine uymaları, resmi makamlara ait duyuruları takip etmelerinin seyahat, can ve mal güvenliği açısından önem arz ettiği kaydedildi.

123123123.jpg

İBB'de kar alarmı: 114 araç, 5 bin personel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), alarm durumuna geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin hava tahmin verilerine göre kentin bu geceden itibaren yoğun kar yağışlı havanın etkisi altına gireceği, İstanbul'da hava sıcaklığının eksi 2 dereceye kadar düşeceği belirtildi. 

Büyükşehir Belediyesi'nin, şehir hayatının normal seyrinde devam etmesi için tüm önlemleri aldığı ve AKOM'un ilgili tüm birimlerin katılımıyla alarm durumuna geçtiği kaydedilen açıklamada, yol bakım ve altyapı koordinasyon, itfaiye, zabıta, sağlık ve sosyal hizmetler, park bahçe, yeşil alanlar, destek hizmetleri daire başkanlıkları, İETT, İSKİ, atık yönetimi, trafik, kırsal hizmetler destek, veteriner hizmetleri müdürlükleri, Beyaz Masa, İSFALT, İGDAŞ, İSBAK, Şehir Hatları, Ulaşım AŞ, İl Emniyet Müdürlüğü, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, BEDAŞ, AYEDAŞ ve sorumlu müdürlerin AKOM yönetim masasında 24 saat esasına göre görev yapacağı aktarıldı.

234234-002.jpg

İETT, ek otobüs seferleri koydu

Belediyenin karla mücadele çalışmaları kapsamında bin 114 araç ve iş makinesi, 5 bin 450 personelle 4 bin kilometre yol ağında olumsuzluklara karşı vardiyalı görev yapacağı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

"Tüm araçlar, araç takip sistemiyle anlık olarak AKOM'da takip edilecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatlarıyla köylerde oluşturulan 'traktör kar kürüme ekipleri' muhtarların sorumluluğunda kendi yollarını açmak için görev yapacak. 52 kilometre uzunluğundaki metrobüs yolu 32 araçla sürekli ulaşıma açık tutulacak. İETT, pazartesi  günü için ek otobüs seferleri koydu. Metro seferleri ise sıklaştırılacak. Buzlanma erken uyarı sistemiyle ani hava soğumaları ve buzlanma durumları önceden tespit edilerek ilgili birimler uyarılacak."

Açıklamada, kış şartlarıyla mücadele kapsamında depolarda tuz ve solüsyonların hazır bekletildiği, Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçe belediyelerine tuz ve solüsyon desteği sağlandığı, talep durumunda takviye yapılacağı aktarıldı.

Kritik kavşaklarda 52 kurtarıcı ve çekicinin muhtemel yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletileceği vurgulanan açıklamada, ilçe belediyelerinde 24 saat nöbetçi ve görev yapacak ekiplerin hazır bekletileceği, ilçelerin kendi imkanları yetersiz kaldığı durumlarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından destekleneceği bildirildi.

234234234b.jpg

Beşiktaş - Mersin maçı tatil edildi

Spor Toto Süper Lig'in 18. haftasında dün oynanan Beşiktaş - Mersin İdnmanyurdu maçı, yoğun kar yağışı nedeniyle hakem Mete Kalkavan tarafından 6'ncı dakikada durduruldu. Hakem Kalkavan, futbolcuları soyunma odasına gönderirken, görevlilerden ise sahanın temizlenmesini istedi. Beşiktaş - Mersin İdmanyurdu maçı, yoğun kar yağışı nedeniyle tatil edildi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.