İstanbul'da yağmur trafiği

Kentte dün akşam saatlerinde başlayan ve sabaha kadar etkili olan yağış nedeniyle trafikte aksamalar yaşanıyor. Kuvvetli yağışın yarın sabaha kadar sürmesi bekleniyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - İstanbul'da dün akşam saatlerinde başlayan ve sabaha kadar etkili olan yağış, zaman zaman trafiği aksatıyor. 

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden yapılan duyuruya göre, İstanbul'da dün akşam başlayan gök gürültülü sağanak yağışların bugün akşam saatlerine kadar il genelinde  etkili olması bekleniyor. Kuvvetli yağış nedeniyle trafikte aksamalar yaşanıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, kentte dün başlayan ve aralıklarla yağan yağmur, gece yarısı itibariyle yer yer etkisini artırarak devam etti. 

126 su birikintisi müracaatı geldi

Kentte yağış nedeniyle önemli bir olumsuzluk yaşanmazken, Büyükşehir Belediyesi birimlerine 126 su birikintisi müracaatı geldi. AKOM, İtfaiye, Yol Bakım Onarım Müdürlüğü ve İSKİ, ihbarlar doğrultusunda su tahliyesi çalışmaları yaptı. 

Büyükşehir Belediyesi birimleri bin 660 personel, 779 araç ve iş makinesi, 325 motopomp, 384 dalgıç pompa ile olası olumsuzluklara karşı hazır bekletiliyor. 

En çok Sarıyer, Kağıthane ve Çatalca etkilendi 

Boğaz çevresi ve Avrupa yakasında şiddetini gösteren yağıştan en çok Sarıyer, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Esenler, Bahçelievler, Silivri ve Çatalca etkilendi. 

Sağanak Çatalca'da metrekareye 60 kilogram yağış bırakırken, Kağıthane'ye 44, Terkos'a 28, Silivri'ye 27, Hadımköy'e 20, Başakşehir'e 15, Aksaray'a da 25 kilogram yağış düştü. 

Yağış yarın sabaha kadar sürecek 

Yağışların kuzeyden güneye doğru şiddetini artırarak, kent genelinde etkili olması, yarın sabah saatlerine kadar da devam bekleniyor.  

Yağışın özellikle Istrancalar, Çatalca, Büyükçekmece, Arnavutköy, Sultangazi, Sarıyer, Beykoz, Sultanbeyli, Pendik ve Tuzla'da şiddetli olacağı, diğer semtlerde ise kuvvetini artıracağı, su taşkını ve göllenme hadiselerinin yaşanabileceği uyarısı yapıldı. 

Sel sularına kapılan kadın kayboldu

ss-002.jpg

Dün akşam saatlerinde başlayan kuvvetli yağışlar birçok ilde etkili oldu. Sabah saatlerinde İstanbul'da trafiği felç eden yağış Balıkesir'de de su baskınlarına sebep oldu. Sel sularına kapılan bir kadının kaybolduğu öğrenildi.
 
Gönen Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Dökmen, yaptığı açıklamada yağmurun aralıksız yağması sonucu bölgede zemin katları su bastığını belirtti.

İlçeye çok sayıda ambulans, jandarma ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerinin geldiğini ifade eden Dökmen, "Ekipler hemen çalışmalara başladı. Muhtarlardan edindiğimiz bilgilere göre çok sayıda küçükbaş hayvanın telef olduğu söylendi. Ayrıca Asmalı Dere Mahallesi'nde sel sularına kapılan Pakize Kalfalı'dan (55) hala haber alınamadı. Havanın kararmasıyla arama çalışmaları zorlaştı. Bunun için ekipler arama kurtarma çalışmalarına ara verdi. Çalışmalar yarın sabah devam edecek" dedi.

Balıkesir'de etkili olan yağış nedeniyle Manyas-Gönen karayolu kıyısındaki tahliye kanallarının suyun tahliyesinde yetersiz kalması üzerine Manyas'ın Akçaova Mahallesi'nde bazı ev ve iş yerlerini su bastı.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir