İstiklal'i neden su bastığını açıkladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bağcılar'da düzenlenen kentsel dönüşüm töreninde konuştu. Topbaş, halk otobüsü kazaları ve İstiklal Caddesi'ndeki su baskınlarıyla ilgili açıklama yaptı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Son dönemde yaşanan Özel Halk Otobüsleri kazalarına değinen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Geçenlerde Halk otobüslerinde çeşitli problemler yaşadık. Hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifalar diliyorum. Toplu taşıma araçları başta olmak üzere, her alanda bir rehabilite gerekiyor. Yeniden gözden geçirmek, masaya yatırmak, her alanda eksikleri gidermek gerekiyor" diye konuştu. 

"100 yıl önce yapılan bir kanal var"

Yoğun yağışların ardından İstiklal Caddesi'nde yaşanan su baskınlarına da değinen Topbaş, " Bir yağışla 15 dakikada 25 litre, yani kovaları boşaltıyorsunuz gibi bir yağış var" dedi. İstiklal Caddesi'nin altında 100 yıl önce yapılan bir kanal olduğunu söyleyen Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mazgallara, su kanallarına hiç dokunmamamıza rağmen yıllardan beri, çocukluğu Beyoğlu'nda geçmiş biri olarak böyle bir olayı görmediğimiz bir yerde, fiziksel hiçbir müdahale etmediğimiz yerde, bu su birikintisini nasıl görüyoruz? Alttaki kanalı rehabilite etmemize rağmen bunu görüyorsak, Londra'da metroyu su basıyorsa ve dünyanın birçok yerinde bu tufanları şehirlerde görüyorsak, dünya bir takım sinyaller veriyor demektir.

Etiketler