5 °C

Kapasite kullanımı 6,1 puan arttı

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı Kasım ayında yüzde 75,9 oldu.

Kapasite kullanımı 6,1 puan arttı

ANKARA - İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı Kasım ayında, geçen yılın aynı ayına göre 6,1 puan artarak yüzde 75,9 oldu.

Kapasite kullanım oranı, Ekim ayına göre de 0,6 puan artış gösterdi.    

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve Kasım ayında imalat sanayisinde faaliyet gösteren 1.760 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen ''İktisadi Yönelim Anketi'' sonuçları açıklandı.

Buna göre, geçen yıl Kasım ayında yüzde 69,8 olan kapasite kullanım oranı, 2010 Kasım'da yüzde 75,9 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranı, Ekim ayında da yüzde 75,3 düzeyindeydi.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı çalışması, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin anket döneminde mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının belirlenmesi amacıyla yapılıyor.

Tüm mal gruplarında artış gözlendi

Kapasite kullanım oranı yüzde 75,9 olarak belirlendi. Mal gruplarına göre kapasite kullanım oranlarında geçen yılın aynı ayına göre tüm mal gruplarında artış gözlendi.

Merkez Bankası, Kasım ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 1.760 iş yerinin katılımıyla gerçekleştirilen ''İktisadi Yönelim Anketi' sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Kasım'da kapasite kullanım oranı, geçen yılın aynı ayına göre ''dayanıklı tüketim mallarında'' 3,9 puan artışla yüzde 73,4'e, ''dayanıksız tüketim mallarında'' 3,9 puan artışla yüzde 75,7'ye, ''tüketim mallarında'' 3,9 puan artışla yüzde 75,3'e, ''gıda ve içeceklerde''  4,4 puan artışla 75,0'a, ''ara mallarında'' 5,5 puan artışla yüzde 78,1'e, ''yatırım mallarında'' 8,8 puan artışla 73,1'e yükseldi. 

Kasım ayında yüzde 75,9 olarak belirlenen kapasite kullanım oranı, 2008 yılının Eylül ayından sonra hesap edilen en yüksek oran oldu. Kapasite kullanımı 2008 yılının Eylül ayında yüzde 77,3 olarak belirlenmişti.

Sektörlere göre kapasite kullanım oranı

İkili sektörlere göre en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 82,8 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatında görüldü.

Bunu, yüzde 80,0 ile tekstil ürünlerinin imalatı ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı, yüzde 79,2 ile de bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı izledi.

Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 52,2 ile diğer imalatlar, yüzde 59,7 ile içeceklerin imalatı ve yüzde 67,9 ile makine ve teçhizat hariç fabrikasyon metal ürünleri imalatı yer aldı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.