Karaman'a 7,5 milyon dolarlık yatırım

Kombassan'ın şehirde kuracağı hayvancılık tesisinde damızlık süt sığırı yetiştirilecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KARAMAN -  Kombassan Holding bünyesindeki Komgıda, Karaman'ın Kazımkarabekir ilçesinde 7,5 milyon dolara mal olacak hayvancılık tesislerinin temelini attı.

Komgıda Yönetim Kurulu Başkanı Esat Şahin, Komgıda tesisleri içerisinde yapılacak hayvancılık tesislerinin temel atma törenindeki konuşmasında, Komgıda olarak gıda sektöründe elde ettikleri başarıyı damızlık süt sığırı yetiştiriciliğinde de hedeflediklerini belirtti.

İlçede makarna, irmik, un, bisküvi ve gofret üreten modern tesislere sahip olduklarını ve bu tesislerde 330 kişi istihdam ettiklerini ifade eden Şahin, "Buradaki tesislerimiz 1 milyon 100 bin metre kare alan üzerine kurulu. Bugün 120 ülkeye makarna ihraç etmekteyiz. Bu tesislerimizin içinde hayvancılık yatırımı da yapmayı uygun bulduk. Bunun için 7,5 milyon dolara mal olacak damızlık süt sığırı yetiştiriciliği tesislerimizin temelini burada atıyoruz" dedi.

Temeli atılan tesislerin 30 Eylül'de bitirileceğine dikkati çeken Şahin, şunları kaydetti:

"İlk etapta 480 adet damızlık süt sığırı getireceğiz. Kademeli olarak bu sayı 2-3 yıl içerisinde 3 bini bulacak. Önümüzdeki dönemde ilk etapta süt işleyen firmalara süt tedariki planladığımız tesislerde, müteakip safhalarda damızlık hayvan üretimi, et besiciliği, süt işleme üniteleri gibi faaliyetleri de planlıyoruz."

Şahin, Komgıda'nın devlet destekli faizsiz hayvancılık kredisi kapsamında almış olduğu teşviklerle gerçekleştireceği tesislerde, 3 yıl içerisinde 100 kişiye de iş imkanı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Bu konularda ilginizi çekebilir