21 °C

Kart kullanıcıları en çok ABD'de harcadı

Visa Europe verilerine göre, kart sahiplerinin Ocak-Eylül 2011 döneminde yurt dışında yaptığı harcamalar yüzde 3 artış gösterdi.

Kart kullanıcıları en çok ABD'de harcadı
İSTANBUL - Visa Europe'un, Ocak-Eylül 2011 döneminde Türkiye'deki kart kullanıcılarının yurt dışındaki harcamalarıyla ilgili verilerine göre, en fazla harcama ABD'de gerçekleşti.
Visa Europe verilerine göre, Türkiye'deki kart sahiplerinin Ocak-Eylül 2011 döneminde yurt dışında yaptığı harcamalar, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 3 artış gösterdi. 9 ayda yapılan harcama tutarı 346 milyon euro oldu.
Türkiye'deki Visa kart kullanıcılarının yurt dışı harcamalarında, geçen yıl olduğu gibi, ABD ilk sırayı alırken, ABD'yi, Fransa, İngiltere ve İtalya izledi.
Yurt dışı harcamalarda geçen yıla göre en büyük artış yüzde 28 ile Yunanistan'da gerçekleşti. Yurt dışında yapılan harcamalarda Ocak-Eylül 2010 döneminde Yunanistan'da 7 milyon euro harcanırken, 2011 yılının aynı döneminde bu rakam 9 milyon euro olarak gerçekleşti. Harcamalardaki artışta Yunanistan'ı yüzde 14 ile İtalya, yüzde 13 ile Fransa izledi.
Yurt dışındaki harcamaların kategorileri incelendiğinde ilk sırayı oteller aldı. Bunu sırasıyla restoranlar, alışveriş merkezleri ve teknoloji mağazalarındaki harcamalar izledi.
Kategori bazında en büyük artış yüzde 41 ile teknoloji mağazalarında yapılan harcamalar oldu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap