9 °C

Kazakistan'daki cemaat okulları için karar alındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, ülkesinde bulunan 33 FETÖ okulunun gözden geçirileceğini söyledi.

Kazakistan'daki cemaat okulları için karar alındı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ilk resmi konuğunu ağırladı. 

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev için resmi karşılama töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin 2 ve 3 nolu kapısının bulunduğu yolun kapalı olması sebebiyle Nazarbayev'i süvariler karşılamadı.

Protokol gi̇ri̇şi̇nde bulunan nöbet platformunda, daha öncesi karşılama törenlerinden farklı olarak Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayında görevli askerler değil özel harekatçılar nöbet tuttu.

thumbs_b_c_664bdd849449ec9524860b9050f0dd9d.jpg

Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Nazarbayev'in en son İslam İşbirliği Teşkilatı'nın "Liderler Zirvesi" öncesinde Türkiye'ye bir çalışma ziyaretinde bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, kendisini, son ziyareti üzerinden 4 ay geçmeden tekrar misafir etmekten dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Erdoğan, ziyaretin bilhassa 15 Temmuz Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsünün hemen ardından gerçekleşiyor olmasını da son derece anlamlı bulduğunu vurguladı.

Nazarbayev'in, hain girişim sonrasında Türkiye'yi ziyaret eden,Türk milletiyle dayanışmasını açık ve net bir şekilde ortaya koyan ilk devlet başkanı olduğunu bildiren Erdoğan, "Şüphesiz bu dönemler, gerçek kara gün dostlarıyla diğerlerinin ayrıştığı dönemlerdir. Bağımsızlığından bu yana geçen 25 yılda her daim Kazakistan'ın yanında yer almış bir ülke olarak bugün (dün) bu ziyaretle vücut bulan kardeşliği asla unutmayacağız. Bir Kazak atasözünün dediği gibi 'kötü yiğit kendini düşünür, iyi yiğit dostunu düşünür.' 15 Temmuz sonrası yapılan bu ziyaret, Kazakistan'ın Türk dünyasının aksakalı Nazarbayev'in, bu ülkeyi ve milleti düşünen bir kara gün dostu olduğunu ortaya koymuştur." ifadelerini kullandı.

'İşbirliğimizi gözden geçirdik'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan'ın 28 Haziran'da yapılan seçimlerde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliğine seçilmiş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etmek istediğinin altını çizdi.

Bugün (dün)baş başa yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliğini daha da ileriye taşımak, 10 milyar dolar hedefini yakalamak için neler yapılabileceğini ele alma imkanı bulduklarına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"Gerek altyapı, gerek üstyapıya yönelik ne gibi çalışmalar yapabiliriz bunları konuşma fırsatımız oldu. En yakın zamanda ilgili bakanlarımızın riyasetinde iş adamlarımızı süratle Kazakistan'a göndermek suretiyle, orada iş adamlarımızla ilgili bakanlarımız birlikte yapacakları toplantıyla inşallah önemli adımları beraber atma imkanını yakalayacağız. Türk Konseyi başta olmak üzere bölgesel ve çok taraflı işbirliğimizi bu arada gözden geçirdik. 

234234-b-003.jpg

'Kazakistan'da 33 okulları var'

Gündemimizdeki bir diğer önemli konu da 15 Temmuz darbe girişimi ve terör örgütü FETÖ'nün bu süreçteki rolü. Malumunuz ülkemiz 15 Temmuz gecesi siyasi tarihimizin en alçak, en pervasız, en kanlı ihanetlerinden birine maruz kalmıştır. Yaklaşık 40 yıldır takiye ile, ikiyüzlülükle büyük bir gizlilik içinde silahlı kuvvetlerimiz içinde örgütlenen üniformalı teröristler, Pensilvanya'daki örgüt liderinin talimatı doğrultusunda meşru hükümeti, demokrasiyi ve şahsımı hedef alan bir darbe girişiminde bulunmuştur. Bu teşebbüse, yine bu yapıya mensup birtakım eski emniyet görevlileri, siviller, farklı kamu kurumlarında çalışan memurlar, adli ve idari personel de destek vermiştir." dedi ve devam etti:

"Bu Fetullahçı Terör Örgütü, ne yazık ki bize bu düşmanlığı yaptı, bu millete bu düşmanlığı yaptı, bu milleti parçalamaya yönelik bu adımı attı. Tabi bugün bize yarın bir başka yerde de aynı şeyi bunlar yapabilirler. Cibilliyetlerinin gereği bu, karakterlerinin gereği bu. Şu anda Kazakistan'da 33 okulları var. Tüm listeyi kendilerine takdim ettik ve Maarif Vakfımız ile Kazakistan Milli Eğitim Bakanlığımızın müşterek çalışmasıyla inşallah Kazakistan'da bu adım atılmış olacak."

'Okullar kontrolden geçirilecek'

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev de, Erdoğan'ın bu sözleri üzerine, "Biz Türkiye'ye karşı iş yapan kimseyi desteklemeyeceğiz. Bu durum bizim çıkarlarımıza uygun değildir. Biz bunu istemiyoruz. Bu konuda anlaştık. İki tarafın eğitim bakanlıkları bir çalışma grubu oluşturarak okulları kontrolden geçirecek. Gerçekten ilişkileri olanlar tespit edilirse biz o öğretmenleri geri göndereceğiz ve Türkiye devletinden başka öğretmenler isteyeceğiz." açıklamasını yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun mitinge katılımını yorumladı

Basın açıklaması sonrası pazar günü Yenikapı'da gerçekleştirilecek miting ile ilgili sorulan bir soruya, "Öncelikle Sayın Bahçeli ve Sayın Kılıçdaroğlu'na yazılı olarak davetimi yapmıştım, çünkü pazar günü yapılacak mitingin demokrasi ve şehitlerimize sahip çıkma meselesini önemsiyorum.

Netice olarak davetimizin tamamı bu sabah gerçeklemiş oldu. Şimdi pazar günü gelecek olan tüm davetlilerimizle birlikte, hazırlanan program kapsamında, sadece İstanbul'da yapmıyoruz, aynı şekilde 80 ilde toplanılacak. Programın içerisinde birsürü etkinlikler var. Ordunun mehteri 239 kişiyle yerini alacak. Çünkü 239 şehit verildi. 

Tüm İstanbul halkını artniyetsiz, tek özellik herkes Türk bayrağıyla orada olacak. Orada tek bayrak, tek yürek olarak, milletimiz olarak el ele, tek vatan tek devlet anlayışıyla buluşacağız" cevabını verdi.

 

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap