18 °C

Kıdemli vekiller veda ediyor

24. dönemin sona ermesiyle birlikte; "en kıdemli milletvekilleri" olan AK Parti'li Köksal Toptan ve MHP'li Sümer Oral ile çok sayıda siyasi Parlamento'ya veda ediyor.

Kıdemli vekiller veda ediyor

24. dönemin sona ermesiyle birlikte, birçok eski ve yeni bakan ile milletvekili Meclis'e  veda edecek. Bunlar arasında; 38 yıl önce Parlamento'ya giren ve zaman zamanMeclis dışında siyasete devam eden AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, MHP Manisa Milletvekili Sümer Oral ve Bağımsız İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, 34 yıl önce Danışma Meclisi üyesi olan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile 28 yıl önce birlikte milletvekili seçilen TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve AK Parti İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu da yer alıyor.

24. Dönemin sonunda Parlamento'ya veda edecek isimler arasında, 38 yıl önce 1977 genel seçimlerinde milletvekili seçilen "kıdemli milletvekilleri" de yer alıyor. Bu milletvekilleri; eski TBMM Başkanı Köksal Toptan, eski Maliye Bakanlarından Sümer Oral ve Bağımsız İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay.

28 yıl önce 1987 genel seçimlerinde Meclis'e giren TBMM Başkanı Cemil Çiçek de 24. Dönemin sonunda siyasete veda edecek isimler arasında yer alıyor.

Cemil Çiçek ile birlikte 28 yıl önce milletvekili seçilen AK Parti İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu da bu dönemin sonunda siyasete veda ediyor. 

Siyasete veda edecek diğer bakan ve milletvekilleri

24. Dönemin sonunda bazı bakanlar ve bir çok milletvekili de siyasete veda edecek.

 Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, AK Parti Adana Milletvekili Necati Çetinkaya, AK Parti Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik, AK Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış,AK Parti İstanbul Milletvekili Nimet Baş ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu veda edecek isimler arasında yer alıyor.

3 dönemden siyasete veda edenler 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Adana Milletvekili Ali Küçükaydın, Aksaray Milletvekilleri Ruhi Açıkgöz ve Ali Rıza Alaboyun, Ankara Milletvekilleri Reha Denemeç, Cevdet Erdöl, Bülent Gedikli ve Haluk İpek, Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, Çorum Milletvekili Murat Yıldırım, Gaziantep Milletvekili Mehmet Sarı, İstanbul Milletvekilleri Mustafa Ataş, Halide İncekara ve Ünal Kacır, İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu, Konya Milletvekilleri Kerim Özkul ve Harun Tüfekçi, Kütahya Milletvekilleri Soner Aksoy ve Hasan Fehmi Kinay, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Osmaniye Milletvekili Durdu Mehmet Kastal, Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Sakarya Milletvekilleri Hasan Ali Çelik ve Şaban Dişli, Samsun Milletvekilleri Cemal Yılmaz Demir ve Ahmet Yeni, Tokat Milletvekili Şükrü Ayalan, Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Şanlıurfa Milletvekili Yahya Akman ve Tekirdağ Milletvekili Tevfik Ziyaeddin Akbulut AK Parti'deki 3 dönem kuralı nedeniyle Meclis'e veda ediyor.

34 yıldır siyasette olan Kamer Genç de veda ediyor

Muhalefetten de 24. Dönemle birlikte Parlamento'ya veda eden isimler bulunuyor. 

34 yıldır siyasette olan CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal ile MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru da veda ediyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap