29 °C

Kılıçdaroğlu: Çarşaf yırtma eylemi provokasyon

Kılıçdaroğlu bazı CHP'li kadınların Mersin'deki çarşaf yırtma eylemini provokasyon olarak değerlendirirken hükümetten ilk yorum Bakan Arınç'tan geldi

Kılıçdaroğlu: Çarşaf yırtma eylemi provokasyon

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, ''Mersin'deki çarşaf yırtma eylemi'' ile ilgili olarak, ''Bu, CHP'ye karşı provokasyondur'' dedi.

Kılıçdaorğlu, Mersin'deki görüntülerin çok rahatsız edici olduğunu belirtti. ''Bu, CHP'ye karşı yapılan bir provokasyondur'' diyen Kılıçdarğlu, şunları söyledi:

''Kadınların kılık kıyafetinin günlük siyasetin bir parçası yapılması asla kabul edilemez. Kadın hakları ve sorunlarının çözülmesi gündemde tutulması gerekirken, bu tür yapay eylemler insan hakları ile bağdaşmaz. AKP'nin kan kaybettiği bir dönemde bu tür eylemlerle onun değirmenine şu taşıyanlar, CHP'nin yükselişini provoke edenlerdir.''

Arınç'tan 'çarşaf' yorumu

Ayrıca Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da çarşaf yırtma olayını değerlendirerek, "Dün Cumhuriyet Halk Partisi eski Cumhuriyet Halk Partisi olarak kendisini gösterdi. O da nedir? Mersin'de Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı ve kadın kolları üyeleri bir araya geldiler, kendilerine göre bir eylem yaptılar. Fevkalade çirkin olan şudur? Güya çarşafı temsil ettiğini zannettikleri siyah bezleri aldılar, makaslarla yırttılar, ayaklarının altında ezdiler ve çöp sepetine attılar.

29 Mart öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi rozetini takarken Kemal Kılıçdaroğlu'yla Nur Serter'iyle, Deniz Baykal'ıyla alkışlar içerisinde, 'Bizde artık çarşaflı hanımefendilerin siyasete katılmasından yanayız, onların kıyafetleri bizleri ilgilendirmiyor' diyerek hepimizi sevindiren bir açılım yapan CHP dün Mersin'de rozet taktıkları çarşafları yırttılar, ayaklarının altında çiğnediler ve çöp sepetine attılar. Hepimiz televizyonlardan, ekranlardan bunları izledik. Bunu yaptığınız ve benimsediğiniz takdirde ey Cumhuriyet Halk Partisi yarın referanduma giderken söyleyeceklerinizin hiçbirisine bu halk inanmaz ve derki, 'sizin dün söylediğinizle bugün söyledikleriniz birbirinden farklı, biz size inanmıyor ve güvenmiyoruz.' Dolayısıyla dün yaşanan bu trajik olay karşısında inanıyorum ki, Sayın Baykal'ın da, Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerinin de söyleyecekleri bir şey vardır.

Türk kadınlarının bir kısmının giysisi olan bir kıyafeti ayaklar altında çiğneyerek, çöp sepetine atmanın ne Cumhuriyetle, ne halkla, ne Cumhuriyet Halk Partisi ile bir ilgisinin olmadığını ve bu yapılan eylemin onaylanmadığını duymak istiyoruz. O çok konuşan mikrofon bülbüllerinin bir şeyler söyleyeceğini de şahsen ümit ediyoruz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap