15 °C

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan ve polise uyarı

"Başbakan'ın, kanunsuz emirlerine uymak suç işlemek demektir. Tayyip Erdoğan'ın suç ortağı olmak demektir"

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan ve polise uyarı

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Taksim'deki Gezi Parkı'na yapılan müdahaleden sonra yaptığı açıklamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gezi Parkı'na müdahalenin bir aracı haline gelen kamu görevlileri olmak üzere herkesi uyardı. 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Gezi Parkı'ndaki sivil eyleme karşı akşam saatlerinde polisin sert müdahalesi üzerine yazılı bir çağrıda bulundu. "Bu çağrıyı; şu anda Taksim Gezi Parkı'na yapılan haksız ve hukuksuz operasyona dâhil olan ve bu müdahalenin parçası haline gelen başta kamu görevlileri olmak üzere herkese yapıyorum" diyen Kılıçdaroğlu çağrısında şöyle dedi: 

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir türlü dizginleyemediği kişisel hırsı ve diktatör zihniyeti yüzünden Türkiye'nin canına kastetmektedir. 
Bu milleti kendi çıkarları için iç savaşa bile sürüklemekten çekinmeyeceği anlaşılan bir başbakanın, kanunsuz emirlerini uygulamak uluslararası normlara göre suçtur. 
Yapılan uygulamalar, insanlık dışı ve sistematik işkencenin sokağa yansımasıdır. 
Burada işlenen fiiller, sadece bir demokrasi suçu değil, aynı zamanda bir insanlık suçudur. Bu suçu işleyenleri ne halk, ne tarih, ne de insanlığın toplumsal vicdanı affetmeyecektir. 
Sağduyunun zerresini barındırmayan, bu milleti kendi çıkarları için ateşe atmaktan, ülkeyi yakmaktan çekinmeyen bir Başbakan'ın, kanunsuz emirlerine uymak suç işlemek demektir. Tayyip Erdoğan'ın suç ortağı olmak demektir. 
Bu kanunsuzluklara ortak olanlar gün gelir mutlaka yargı önüne çıkarılırlar, mutlaka hesap verirler." 
Kılıçdaroğlu çağrısında yurttaşlara da seslendiğini belirterek şöyle dedi: 
"Ve yurttaşlarıma sesleniyorum. Bu direnişte en önemli gücünüz, haklılığınız ve barışseverliğinizdir. Haklısınız, güçlüsünüz. Çok iyi bilmelisiniz ki; Dünyanın ortak insanlık vicdanı sizinle gurur duyuyor…"

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap