9 °C

Kobani'de çatışma, Suruç'ta müdahale

Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalar, Kobani'nin kenar mahallelerinde yoğunlaştı. Suruç ilçesinde ise sınır hattına yürümek isteyen gruba biber gazlı müdahale edildi

Kobani'de çatışma, Suruç'ta müdahale

ŞANLIURFA/ENBAR - Ağır silahların kullanıldığı çatışmalarda, IŞİD saldırılarını kent merkezine yoğunlaştırırken, Suriye tarafından yükselen dumanlar Suruç'un sınıra yakın bölgelerden de gözlendi. Mürşitpınar Sınır Kapısına yakın sınır hattı boyunca evlerin damlarına ve tepelere çıkanlar ise yükselen dumanları, hareket eden araçları ve patlama seslerinin geldiği alanları birbirine gösterdi.

Çatışmaların sürdüğü Kobani'den kaçan bir grup Suriyeli Kürt de Büyük Kendirci köyünün sınır hattındaki tellerin arkasında araçlar ve hayvanlarıyla  bekleyişlerini sürdürüyor. Bu arada önlemlerini artıran güvenlik güçleri, sınır hattına Türkiye tarafından kimseyi yaklaştırmazken, toplananların dağılması için havaya uyarı ateşi aştı. Sınır hattının Türkiye tarafında kalabalığın da arttığı gözlendi.

Yumurtalık kavşağındaki gazetecilerin bulunduğu Kobani'yi gören tepeye de sadece basın mensupları alınmaya başladı. Gazeteci ve canlı yayın araçlarının bulunduğu mevki geriye biraz daha geriye çekilirken, askerlerin de çevresinde önlem aldığı görüldü.

Suruç'ta sınır hattına yürümek isteyen gruba müdahale

Öte yandan, güvenlik güçleri, Suruç ilçesinde sınır hattına yürümek isteyen gruba müdahale etti. Mürşitpınar Sınır Kapısı yakınlarında toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, Kobani (Ayn el Arap) bölgesinde çatışan PYD güçleri lehine slogan atıp, can güvenliği riskinin bulunduğu sınır hattına yürümek istedi.

Grup içerisindeki bazı kişilerin güvenlik güçlerine taş atması üzerine, grup dağılmaları yönünde uyarıldı. Güvenlik güçleri, ikazları dikkate almayan gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahale sonrası grup bölgeden uzaklaştı. Enbar'ın Kubeyse kasabası IŞİD militanlarının kontrolüne geçti

Öte yandan, Irak'ın Enbar vilayetine bağlı Kubeyse kasabasının, terör örgütü IŞİD militanlarının kontrolüne geçtiği iddia edildi. Enbar Meclis Başkanı Sabah Kerhut, IŞİD militanlarının, Hit kentinin güneyinde yer alan Kubeyse kasabasındaki ordu güçlerinin çekilmesinin ardından herhangi bir çatışma yaşanmadan bölgeye girdiğini ifade etti. 

Kerhut, IŞİD militanlarının buradaki polis merkezine bombalı saldırı düzenleyerek, binanın kullanılamaz hale geldiğini belirtti. Otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziran ayında Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, ülkenin çeşitli yerlerinde IŞİD ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürüyor. ABD'ye ait hava unsurları da IŞİD'in kontrolündeki bazı hedeflere hava saldırıları düzenliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.