10 °C

KOBİ'ler için daha basit 'standart' geliyor

Şimşek, "KOBİ'ler için Türkiye Finansal Raporlama Standardı"nı tanıttı.

KOBİ'ler için daha basit 'standart' geliyor

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KOBİ'ler için de 2012 yılı başından itibaren "Türkiye Finansal Raporlama Standardı"nın uygulamaya gireceğini bildirdi.

Şimşek, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, "KOBİ'ler için Türkiye Finansal Raporlama Standardı"nı tanıttı.

Türkiye'de 2006 yılından itibaren banka ve sigorta şirketleriyle, halka açık şirketlerin, uluslararası finansal raporlama standardı ile tam uyumlu Türkiye Muhasebe Finansal Raporlama Standartlarını uyguladığını belirten Şimşek, söz konusu işletmelerin finansal tablolarının bu şekilde dünya genelinde geçerli olduğunu vurguladı.

Halen Meclis'te olan Türk Ticaret Kanunu Tasarısında, halka açık olsun olmasın sermaye şirketlerinin uluslararası finansal standartlara uyumunun öngörüldüğüne dikkati çeken Şimşek, Türkiye Muhasebe Standartları Kurulunun bu konudaki çalışmalarının çok önemli olduğunu kaydetti.

KOBİ'lerle ilgili Finansal Raporlama Standardının da önümüzdeki hafta Resmi Gazete'de yayımlanacağını belirten Maliye Bakanı, şöyle devam etti:

Basit usule tabi esnaf kapsam dışı

"Bu standart, 2012 yılı başından itibaren uygulamaya girecek. Halen uygulanmakta olan Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği ve eki Tek Düzen Hesap Planı da, bu standartlara göre revize edilecektir. Bu kapsamda 2011 yılında eğitim çalışmalarının yapılması öngörülüyor.

KOBİ'ler için daha basit bir standart getiriliyor. Amaç KOBİ'lerin işini kolaylaştırmak. Vergi mevzuatına göre işletme defteri tutan ve basit usule tabi olan esnaf, bilanço esasında defter tutmadığı için KOBİ Finansal Raporlama Standardı kapsamında bulunmayacak.

Burada mikro işletmeler tartışma konusu. 10 kişiden daha az istihdam sağlayan ve cirosu 1 milyon liranın altında olan işletmeleri, mikro işletme olarak tanımlıyoruz. Bu şirketler, standart kapsamına girsin mi, girmesin mi tartışması var. Onlar da çok rahat girebilir. Global bir muhasebe standardının uygulanması çok önemli. 2006 yılından bu yana halka açık şirketlerle buna uyumu zaten sağlamış durumdayız. Yeni dönemde uluslararası standartlara göre kayıtlar tutulacak."

Yeni standartlar KOBİ'lere ne getiriyor?

Maliye Bakanı Şimşek, yeni standartların KOBİ'lere sağlayacağı yararları da şu şekilde sıraladı:

"Muhasebe ve finansal tablolardaki evrensel prensipler Türkiye'de de uygulanmış olacak.

Finansal tabloların, şeffaf, anlaşılabilir, karşılaştırılabilir ve güvenilir olması sağlanacak.

Vergi bazlı muhasebe yerine ticari muhasebe esasları getirilecek.

Halka açık şirketlerde olduğu gibi muhasebe defterlerinden çıkarılan finansal tablolar ile Türkiye Muhasebe Standartları/Finansal Raporlama Standartları'na göre düzenlenen finansal tablolar arasındaki farklılığın giderilmesi temin edilecek.

Kredi kuruluşları için geçerli finansal tablolar üretilecek. Buradaki en kritik husus bu. Zaten Basel 2'ye göre bankalar, şirketlerden gelir tablolarını istiyor. KOBİ'lerin en büyük sıkıntısı finansmana erişimdir. Bu düzenleme ile kredi kuruluşlarının arzuladığı şekilde finansal tablolar üretilebilecek.

KOBİ'lere yabancı yatırımcıların yönlendirilmesi sağlanacak."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.