Komutanların içinde bulunduğu helikopter düştü: 7 şehit

Giresun'da, bölgedeki karakollara bayramlaşmaya giden komutanların içinde bulunduğu askeri helikopter düştü. TSK, helikopterde bulunan 15 kişiden 7'sinin şehit olduğunu açıkladı.

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bölgedeki karakollara bayramlaşmaya giden Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, 1 albay, 2 binbaşı olmak üzere 15 kişinin bulunduğu helikopter akşam saatlerinde dağlık yükseltilerin bulunduğu ve hava koşullarının sert olduğu bölgede düştü. 

Bölgeye intikal eden Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli gazetecilere yaptığı açıklamada, askeri personel ve ailelerini taşıyan helikopterin düşmesi sonucu 7 kişinin şehit olduğunu, 8 kişinin de yaralandığını açıkladı. 

Canikli açıklamasında, "Kazanın nedeni tamamen olumsuz hava şartları, hiçbir şekilde dışarıdan bir müdahale yok. Çünkü hem şehitlerimiz hem de yaralılarımız tamamında neden çarpmaya bağlı olarak meydana gelen travmalar. Yaralılarımızın ve şehitlerimizin hiçbirinde yanık izi yok" ifadelerini kullandı.  

Genelkurmay'dan açıklama

Konuyla ilgili TSK'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklama ise şöyle;

"05 Temmuz 2016 Salı günü, zor şartlarda görev yapmakta olan karakol personeli ve aileleri ile bayramlaşmak ve onlarla birlikte olmak maksadıyla, Giresun-Alucra ve Gümüşhane-Kozağaç Jandarma Karakollarını ziyareti müteakip, Giresun’a dönerken saat 17.15 sularında bir adet Sikorsky helikopteri, Giresun-Alucra ilçesi Tohumluk Köyü mülki sınırları içerisinde henüz tespit edilemeyen bir nedenle düşmüştür.

Söz konusu elim olay neticesinde; saat 22.00 itibariyle helikopterde bulunan silah arkadaşlarımız ile eşleri ve çocuklarından yedi kişi maalesef hayatını kaybetmiş, yaralanan sekiz kişi ise derhal bölgedeki hastanelere sevk edilmişlerdir.

Konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda hayatını kaybeden personelimiz ve aile fertlerine Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Helikopterde bulunanlerin isimleri açıklandı

Düşen askeri helikopterde bulunan 15 kişiden 8 askerin kimlikleri şöyle:

Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Ünal Bayhan, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Sadettin Şahin, Jandarma Personel Üstçavuş Cemalettin Çoban, Jandarma Uzman Çavuş Adem Kara, Jandarma Pilot Yüzbaşı Hilmi Özer, Jandarma Pilot Üsteğmen Yüksel Kandemir ve Jandarma Teknisyen Astsubay Çavuş Muhammet Bedek.

Helikopterdeki asker yakını 7 kişi de şunlar:

Nuran Doğru (Bölge Komutanı'nın eşi), Berrin Doğru (Bölge Komutanı'nın kızı), Didem Bayhan (Kurmay Başkanı'nın eşi), Erdal Bayhan (Kurmay Başkanı'nın oğlu), Işıl Bayhan (Kurmay Başkanı'nın kızı), Nihal Şahin (Komutan Vekili'nin eşi) ve Semra Kara (uzman çavuşun eşi)

Yaralanan 8 kişi hastaneye ulaştırıldı

Kazada yaralanan 7 kişi Giresun'daki hastanelere kaldırıldı. Bir kişinin tedavisi ise Sivas'ta yapılıyor.

23423423423-002.jpg

Yaralıların getirilmesinin ardından kan anonsu yapılması üzerine hastaneye gelen vatandaşlar, kan alım merkezlerine yönlendirildi.

Erdoğan Akar'dan bilgi aldı

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, helikopterin düştüğü haberinin gelmesinin ardından Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, hava şartlarından kaynaklı bir kaza kırım olduğu tahmin edilen kazadan derin üzüntü duyduğunu belirterek, şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifalar dilediği kaydedildi.

Kılıçdaroğlu, tazilerini iletti

CHP Basın Birimi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru ve beraberindekileri taşıyan helikopterin düşmesi nedeniyle Orgeneral Hulusi Akar'ı telefonla aradı. 

Akar'dan olaya ilişkin bilgi alan Kılıçdaroğlu, şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

 

 

Kaynak: DHA, AA, TV'ler