Kurtulmuş: Birileri düğmeye basmış olabilir

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Suruç'taki intihar saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada Adıyaman'da bir askerin şehit edilmesine de değindi ve "Birileri eş zamanlı olarak Türkiye'yi karıştırmak için düğmeye basmış olabilir" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Patlamanın ardından Suruç'a giden Numan Kurtulmuş, yapılan incelemelerin ardından sabah saatlerinde basın mensuplarının karşısına çıktı. Ölü  sayısının hastaneden gelen rakamlara göre 31 olduğunu belirten Kurtulmuş, " Ayrıca şu anda 32 yaralı var. Akşam da yaralılar içerisinden tahliye edilenler oldu. Bunların bir kısmı oldukça ağır" dedi.

İşte Kurtulmuş'un açıklamasından satır başları:

Titiz çalışmalar sonucu emarelerin ortaya çıktığı bombalama saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Çok elin bir hadiseyle karşı karşıyayız. Bu olaylar hem zamanlaması itibariyle, kayda değerdir, dikkat çekici bir olaydır. Ben öncelikli olarak sayıları maalesef 31'e çıkmış olan bütün vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Ayrıca şu anda 32 yaralı, akşam da yaralılar içerisinden tahliye edilenler oldu. Bunların bir kısmı oldukça ağır.

Dün akşam saatleri itibariyle, cenazelerin tamamı Gaziantep’te adli tıpa nakledildi. Şu ana kadar beş cenaze ailelerine teslim edildi. Diğer cenazeler de kimlikleri belirlendikçe teslim edilme süreci devam ediyor. Hakikaten olay ilginçtir. Amara kültür merkezi nispeten korunaklı bir yer. Buraya kadar canlı bombaysa bomba, emareler onu gösteriyor. Böyle bir bombalamanın olması gerçekten üzücüdür. Yoldan geçen kalabalığa bomba atılmış değil. Bu üzerinde hassasiyetle durduğumuz noktadır. Arkadaşlarımız an be an bunları değerlendiriyorlar. Kimlikler ortaya çıktıkça da bu kimliklerin irtibatları, bunların hepsi detaylı bir çalışmayla ne varsa bunların hepsi aydınlatılacaktır.

'Ortak bir yerde buluşmamız lazım'

Terörün dini diyaneti meşrebi siyasi kanaati olmaz. Terörist insanlık düşmanıdır. Gerçekten halkımızın düşmanı olan bu terörist gruplara karşı bütün halkımız el ele vererek ancak bu teröristlerin istedikleri sonuçları önleyebiliriz. Hepimizin bütün farklılıklarımızı bir kenara bırakarak ortak bir yerde buluşmamız lazım. O da hayatta kalma hakkını korumaya dönük olarak, terörün karşısına bir mesafe koymak durumundayız. Detaylar kesinleştikçe paylaşmaya devam edeceğiz. Elimizdeki teknik bilgiler bunlardır. Sizlerin de basın mensuplarımızdan da destek bekliyoruz.

'Bazıları algı yönetimi içerisinde'

Bazı art niyetli çevrelerin bir algı yönetimi içerisinde olduklarını görüyoruz. Belki el altından, belki fısıltı gazetesiyle yönetmeye çalışan algı yönetimi... Bazı gruplara Türkiye'nin destek verdiği, bu grupların terör eylemlerine cesaret edebildiği şeklinde. Maalesef son derece haksız yorumları burada Şanlıurfa'da da duyuyoruz. Daha dünyanın ismini bile bilmediği terör örgütlerinin, DAEŞ'in nasıl büyük bir terör organizasyonu olduğunu da en başından itibaren Türkiye dile getirmiş her türlü tedbirini almıştır. Şu anda henüz kesinleşmiş değil, ama dünkü saldırı veya başka saldırılar bu Terör örgütü tarafından yapılmışsa, bunun bir numaralı muhatabı Türkiye'dir, Türk halkının tamamıdır.

'Birileri eş zamanlı olarak kaos yaratmak için düğmeye basmış olabilir'

Türkiye bölgesinde istikrar adası olan bir ülke. Evet terörden çok çektik. Ama sonuçta Türkiye bir Suriye olmadıysa, Ukrayna olmadıysa, Irak’ta yaşanan olayları yaşamadıysa, bunun en temel nedeni halkımızın bir ve beraber olarak kardeşçe yaşama bilincine sahip olmasıdır. Türkiye çevresindeki ülkelerdeki istikrarsızlıklardan etkilenmeyen bir ülke olarak kendi iç barışını sağlayacak, iç kardeşliğini sağlayacak.

Yine kayda değer bir detayı paylaşmak isterim. Bir tarafta insanlık dışı unsurlar tarafından yapıldığı anlaşılan saldırıyla 31 evladımızı kaybettik. Ama eş zamanlı olarak Adıyaman'da maalesef bir askerimiz şehit oldu, iki yaralımız var. Türkiye'de birileri eş zamanlı olarak birileri kaos yaratmak için düğmeye basmış olabilirler.

'Bunların arkasında kimler varsa ortaya konacak'

Vatandaşlarımızın hep beraber bu hain tuzaklara karşı bir kere daha, bir vatan evladı olarak herkesten istirham ediyorum. Teröristin iyisi kötüsü olmaz. Terör saldırısında ölenlerin öldürülenlerin hepsi bizim insanımızdır. Teröristler de kim olurlarsa olsun bizim düşmanımızdır. çünkü cani ve zalim bir şekilde adam öldürmüşlerdir. insanlar arasında şu terörist, bu terörist diyerek asla ayrım yapmayız.

7,5 milyar için insanlık alemi için söylüyorum, kim terörün hain dişlileri arasında mazlum şekilde ölürse, onun hakkını savunuruz. Kim insanın canını alırsa, ona karşı da herkesten daha çok yürekli şekilde buluruz. Dün yaşadığımız bu kara olaylar en açık şekilde aydınlatılacak. Bunların arkasında kimler varsa ortaya konacak.

'Büyük şüpheler var'

Biz söylediğimiz şeyin net olması lazım. Yoksa kamuoyuna haksızlık etmiş oluruz. Çok sayıda şüphe ve bilgi var. Bu şüpheleri biliyoruz, ama somutlaşmış hale henüz gelmedi. Çok hızlı mesafe alınıyor. Hem kimlik, hem canlı bomba, hem nasıl buraya girdi, başka bilgiler... Oraya geldiyse bağlantısı ne? Hangi aşamada hangi bilgi kesinleşirse, sizlerle paylaşacağız. Şu anda büyük şüpheler var. Üst üste şüpheler birikiyor.

Her türlü ihtimal. DAEŞ ihtimali kuvvetli görünüyor, en ufak bir ipucu emniyet görevlilerimizi nereye sevk ederse, bütün detaylar üzerinde çalışılıyor.

'31 ölü, 32 yaralı...'

Dün hastaneye tam hastaneye girdik, o anda vatandaşımızın vefat ettiğini öğrendik 31 oldu.  Şu andaki son rakam 31 ölü, 32 yaralıdır. Bunun üç tanesi Urfa dışındaki hastanelerdedir. Rakamlarda en ufak bir tereddüt yoktur. Bu yaralılarımızın arasında bende gördüm ağır durumda olanlar var, onlara dua edelim inşallah vefat etmezler. "

Bu konularda ilginizi çekebilir